| xForSpeedx a întrebat:

Alcatuitimi si mie un enunt cu substantivul soare sa fie Complement indirect si complement circumstantial de cauza
FUNDA pentru cel mai bun si cel mai corect raspuns!

Răspuns Câştigător
| HaiTaci a răspuns:

Eu ma uit la soare-c.indirect
Recolta s-a uscat din cauza soarelui-c de cauza.

| Elianna a răspuns (pentru HaiTaci):

Bine ca-i faci tu temele! Ai un stupid de la mine! Nu ai aflat ca este interzis asa ceva pe TPU?

2 răspunsuri:
| ZuzaTA a răspuns:

Heylove struck Din cauza soarelui m-am ars -> complement circumstantial de cauza;
As da orice pentru soarele cel de vara -> complement indirect( deoarece rapsunde la intrebare `pentru cine?`)

Sper ca te'am ajutat kiss Fundita?batting eyelashes

Întrebări recente