| Lightdark a întrebat:

Aluminiu este mai tare decât plasticul? La ramele telefoanelor mă refer adică gen ai un telefon cu rame de plastic este mai durabil sau nu decât unul cu rame de aluminiu?

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Plasticul devine casabil în timp și crapă, dar aluminiul nu.
Plasticul are o structură moleculară artificială instabilă în timp, aluminiu are o structură moleculară naturală stabilă în timp.

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde despre ce plastic si ce fel de aluminiu discutam...

| Lightdark explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta e bunălaughing aluminium cu Cornning gorilla glass 5+ și plastic chinezesc dintr-ala de se foloseste la construcția de case...laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lightdark):

Uite de exemplu materialele folosite la telefoanele rugged. Ia tu un AGM si da cu el intr-un _orice_ cu rama de aluminium si vedem care e mai strimb dupa cateva trosneli...

| Frank51 a răspuns:

Orice fel de aluminiu în orice fel de telefon, este mai durabil și rezistent decât plasticul.

| carevaescu a răspuns:

Aluminiul este mai durabil.
Dar si plasticul poate rezista decenii si chiar secole.
Acest detaliu este trivial daca vorbim de telefoane mobile. In primul rand, orice telefon ai cumpăra, este recomandat să-l protejezi cu o carcasă - pentru protecția ecranului foarte fragil mai mult decât protecția plasticului sau a aluminiului. In al doilea rand, viata unui telefon mobil este scurtă, la ordinul câtorva ani.

| antonioger a răspuns:

Raspunsul este greu de cantarit. Poate fi plasticul mai tare decat aluminiu daca aluminiul are impuritati prea multe si devine casant. In mod general un aluminiu bun este mai bun decat plasticul, dar si plasticul poate depasi duritatea plasticului daca este aliaj pur.
Daca vorbim de aceleasi costuri de fabricatie a materialului aluminiul bate plasticul.