| LeiAdrian a întrebat:

Am 15 ani si am inceput sa ma gandesc la ce facultate sa dau. De multe ori am spus ca vreau sa dau la Medicina pentru ca imi place meseria de medic si sa ajut oamenii dar am o inclinatie si catre Teologie pentru ca imi place sa merg la Biserica. Voi ce spuneti? Unde este mai bine?

Răspuns Câştigător
| silvik_7143 a răspuns:

Pai...depinde,esti la liceu? daca da,atunci pe ce profil? daca esti la stiinte si iti place chimia, biologia, fizica si matematica atunci e clar ca trebuie sa dai la medicina(app.doctorii sunt platiti f.binewinkingdar daca esti la alt profil trebuie sa mai asteptiwinking.e greu sa te hotarasti acum...oricum, dupa terminarea facultatii de teologie. poti deveni preot, prof de religie(salariul lor e mai mic decat al uni medic)religia poate fi un hobby pentru tine. sper ca te-am ajutatwinking funda? happy:*tongue

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

-unii umbla cu crucea rosie,ceilalti cu cea neagra
-banii ce-i primesc si unii si altii nu se prea impoziteaza
-fara a fi detinatorii adevarului (si binelui) absolut, noi ii cautam pe ei, si ne cam costa.

| FoarteLetargic a răspuns:

Daca vrei sa nu iti bati capul prea mult cu muca si sa duci un trai mai mult decat decent du-te la teologie, daca vrei sa castigi mult, dai la medicina. Bineinteles, trebuie sa muncesti mult ca sa ajungi medic.

| bebetho a răspuns:

Fa-te medic!

| Daniela_3224 a răspuns:

Mai eu zic ca nu conteaza ce zicem noi conteaza ce vrei tu. Silvik are dreptate. Conteaza foarte mult si profilul pe care il urmezi. Dupa intrebarea ta eu ti-as zice mai degraba sa mergi la medicina pentru ca sa mergi la Biserica e o placere pentru tine dar intrebarea e "asta vrei sa faci toata viata? sa stai numai in biserica?" Mersul la Biserica poate fii un lucru pe care sa-l faci in fiecare duminica si in restul saptamanii sa faci Medicina, dar sa faci teologia toata saptamana si sa mergi duminica sa lucrezi in spital nu prea merge. Deci nu cred ca este atat de greu.
Sfatul meu: Fa medicina si du-te la biserica in timpul liber.
Oricum mai ai timp sa te gendesti bine la ceea ce vrei sa faci.