| FaraNume1245 a întrebat:

Am 2 ore de sport / saptamana. Am 4 absente nemotivate (in total) la acea ora, iar dirigintele imi spune ca voi fi exmatriculat. Am colegi care au mai multe absente ca mine, iar lor nu le-a spus nimic. Mie mi se pare putreda treaba. In fine, pot sau nu pot fi exmatriculat din cauza absentelor la o materie si cate absente ar trebui sa am ca sa fiu exmatriculat?

PS: Sunt clasa a 10-a.

4 răspunsuri:
| calitro a răspuns:

Nu, stai linistit. Un preaviz de exmatriculare se intocmeste daca elevul absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an şcolar. Cauta si citeste statutul elevului si da-i cu el in cap dirigitenlui. happy Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Hai, misca-te, fa gimnastica si sport mai mult, nu chiuli sa stai pe net si jocuri...
La varsta ta imi era rusine daca n-am putut participa la orele de gimnastica sau la alte evenimente sportive organizate!

| FaraNume1245 explică (pentru Bula):

Stii vorba aia "Nu judeca o carte dupa coperta"? Sunt astmatic si pe adeverinta mea medicala scrie "apt pentru efort fizic IN LIMITA TOLERANTEI". Pe langa asta, 4 absente intr-un an nu sunt deloc multe. Cine a zis ca chiulesc sa stau pe net si jocuri? Profesoara aste te pune absent chiar daca esti in sala de sport, doar ca nu faci sport.
Vezi ca te-ai si abatut de la subiect si ne-ai consumat amandurora timpul, inutil.

| nicknamealb18 a răspuns:

Vrea doar sa te speria.Roago pe mama ta sa iti scrie o scutire de mana sida-o profesorului de sport.Te pup si stai linistit ca nu patesti nimic.