| Alexandru2226511 a întrebat:

La cate absente nemotivate pot ramane cu situatia neincheiata la o materie? (Avand in vedere ca am acea materie de 2 ori pe saptamana si am 2 absente)

Răspuns Apreciat de Editori
| DarthNiger a răspuns:

Nu are legatura cu numarul de absente, ramai cu situatia neincheiata la o materie doar in cazul in care nu ai note suficiente pana la incheierea mediei iar aici depinde de materie.
De exemplu daca e vorba de o materie mai putin importanta mai mult de 2 note nu o sa-ti ceara si o sa iti poata incheia media.Insa daca e vorba de o materie de baza cu siguranta profesorul o sa iti ceara mai mult de 2 note.
Cand eram la liceu, la materiile de baza precum matematica sau romana, aveam cate 4 note cel putin daca nu chiar mai mult.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ar nimic absența... cu prefectura. Rămâi cu situatia neincheiata la o materie dacă la final n-ai măcar 2 note la acea materie

| Dintrebare a răspuns:

2 absente nu este mult. Doar daca lipsesti mai mult de jumatate din numarul orelor de la materia respectiva se iau masuri. Dar daca ai dubii, cel mai bine intreaba profesorul.