| Lustra a întrebat:

Am cautat facultati, domenii, specializari, cursuri, etc. de vreo 2 saptamani si m-am inscris la 4. Pot primi niste pareri, opinii, sugestii? Daca cunoasteti prea bine domeniul sau sunteti/ati fost student la specializarile de mai jos:

1. Inginerie electrica si calculatoare
2. Electronica Aplicata
3. Informatica Economica
4. Stiinta Mediului

Asta cu "alegeti ce-ti place sa faci", nu se aplica aici, am ales domeniile in care m-as vedea lucrand, conform materiilor facute in liceu la care eram ok, altfel nu mai ceream pareri aici.
Am facut Mate M2 in liceu, cu 8.2 in BAC la mate si 9.2 la Fizica.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai degrabă intreabă-ți dirigintele (doar te știe de măcar 4 ani) decât pe noi - niște necunosuți ignoranți și bieți absolvenți de gimnaziu - și să nu spui că nu știi ce vrei sau că o să te duci la acea facultate pe care noi o indicăm, că nu te credem

am zis!

| Lustra explică (pentru sierra1):

De ce ti-ai da cu parerea daca abia ai intrat la liceu sau esti paralel cu subiectul? orice parere, experienta, sfat din cele 4 domenii e bine venit, adun informatie din 10.000 de parti si analizez fiecare in parte pentru cazul meu. Daca aprobam mecanic fiecare indrumare pe care am primit-o, o luam la nebuni. Sau ajungeam sa aplic la 30 facultati.
Diriga recomanda Protectia mediului, si insista pe asta, din moment ce sunt doar 2 facultati de genu in Romania, locuri putine, piata nesaturata, si cica se cauta mai nou agenti de mediu, garda mediu etc.
Dar incerc sa valorific si celelalte optiuni

| sierra1 a răspuns (pentru Lustra):

"abia ai intrat la liceu sau esti paralel cu subiectul?"

ce vorbești bade, și dacă eram la grădi, tot corect era ce ți-am scris! Deci să nu spui că nu știi ce vrei sau că o să te duci la acea facultate pe care noi o indicăm, că nu te credem

am zis (din nou)!

| Michaeel a răspuns:

Bravo! Ai ales alegeri foarte bune. Foarte bine ca ai ales domenii în care te vezi lucrând și care au ca baza materii la care te-ai priceput în liceu.