| Maidanezul a întrebat:

Am ctit o chestie interesanta, Analfabetismul Functional Cum comentati :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_funcțional
http://www.evenimentul.ro/......naziu.html

20 răspunsuri:
| sema a răspuns:

Perfect de acord. Este o realitate.

| Maidanezul explică (pentru sema):

Parca au dat dracii in ei numai dragoste si sex, spre durerea mea numai 4 tinere doreau recomandari de carti pentru lectura si tabarisera pe biata fata liota care o ocarau si ii ziceau "cititul dauneaza grav sanatatii". Chestia tare de care ma inchin, un musteriu intreba de ce poezia Lacul se numeste Lacul (M Eminescu).Sa ii fi vazut cum erau de acord sa faca petitie si sa le scoata materiile nefolositoare : desen (ca nu se fac pictori) Muzica (nu se fac compozitori) Romana (ca ei sunt prin nastere romani) si tot asa pina ramasese Sportul si erau scutiti.Le dau o problema de 3 simpla :bunicu are 100 de gaini si vulpea pe 2 picioare fura 10 cite gaini ii ramin in %. Incredibil dar nu au fost in stare ba intrebau cite gaini sunt porumbace,cite sunt pestrite, cocosii scosi din neamul gainesc sa mai usureze problema Chestie adevarata din pacate si unii sunt pe la liceu. Parca sunt robotei si merg numai cind ii intorci cu cheia si fac niste miscari simple, programati numai la D/S

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Maidanezo, am citit perfect, ah şi sunt fată dacă nu se observă. Mă enervează doar textele tale repetitive, aburelile tale şi faptul că scrii neclar şi obositor, interpretezi deseori cum vrei şi când nu îţi mai merge recurgi la jigniri deşi pari a avea o vârstă şi o meserie (în piaţă, am nimerit bine? ). Afirmând astea, nu eşti cea mai în măsură să ne dai lecţii de niciun fel, mai ales nu de gramatică şi înţelegere a textului.

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

Te rog sa nu te enervezi si sa nu te obosesti din pricina mea, nu doresc sa te am pe constiinta. Lectii pot sa dau si fara ingaduinta ta, dar le dau la "Conversatii". acolo unde esti tu praf=Mate si Fizica.Te inteleg visai si tu Expert TPU dar vad ca pe acolo ajung doar cei cu scaun la cap.Tu ce parere ai daca din februarie pina in prezent ai 6147 raspunsuri (ragalii) si ai doar 320 de funde.Pai fata mea stai prost sub 5% mai putin ca mine in 10 zile.Parerea mea este sa nu mai sari tu cu gura mare,pe unde nu te pricepi ca intri urgent in categoria sus numita, Pentru tine o sa fac un post de EXPERT AF AF este prescurtare de la analfabet functional.Te vei intreba de ce aceasta mare onoare Re deoarece tu citind textul ai reactionat imediat si ai intors pe aratura apoi ai luat-o pe miriste, chestie de apucaturi. Nici sa nu speri la funda, mai bine ii dau foc dar la mine sa nu vii cu miloaga ca nu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Da' mi se rupe mie de tine, femeie, nu avea tu grija mea!
Mă, treaba ta ce faci, dar cred că ai observat că majoritatea userilor de aici te cam batjocoresc, şi pe bună dreptate, dar şi cu argumente.
Şi nu înţeleg de ce tragi tu concluzii despre specializările mele, ce treaba are fizica cu postarea asta? Pun pariu că mi-ai răsfoit profilul (treabă de no-lifer) doar ca să ai de ce să mă acuzi, deşi eşti pe lângă subiect.
''Te inteleg visai si tu Expert TPU'' - dar de unde ai tras tu concluzia asta? Nu ai mai avut de ce să mă acuzi şi ai băgat lucruri de la tine, inventate şi neverificate? Şi cazi în penibil şi mai rău dacă mă caracterizezi doar după punctaj, care nu are nicio valoare, dat fiind că poate fi uşor umflat de către admiratori sau obsedaţi.
Măi femeie, tu chiar ai probleme grave. Când am cerut eu funde? Dacă le voiam, puteam simplu şi uşor să îmi fac conturi multiple. Şi nu prea îmi pasă mie de fundiţe, nici nu mă mai uit de unde le-am primit. Nu au nicio valoare, eu postez doar ca să mă relaxez şi pentru că îmi plac dezbaterile şi să scriu.
Ah, şi am reacţionat pentru că, deşi tu citeşti şi interpretezi numai cum vrei tu, îţi permiţi să le dai sfaturi altora. Eşti la fel ca Ema, crezi că o să pocăieşti pe cineva? Tot site-ul nu te suportă, apoi dacă ţoată lumea te face beat te duci nene şi te culci...
Te dai mare credincioasă dar te porţi ca o ţigancă certăreaţă când cineva nu este de acord cu opiniile tale şi mai şi scrii într-un mod obositor şi ambiguu.

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

Nu mai este de trait pina cind o viata amara si un trai nefericit cu inca un analfabet functional pe cap. Dar de unde "rasarisi soro"ca vad ca va prasiti ca soaricii in ograda la bunicul, cind motanul era ginerica la nunta motaneasca.Ia uite ma faci si tiganca, ba mai sare AF si la Ema pai ce treaba ai cu biata femeie sari la noi ca boala la omul sanatos.
Uite ceva pe puterile tale acum sunt pe TPU 270205 Utilizatori din care 12 utilizatori analfabeti functionali scandalagii ca tine. Citi% sunt cei care ii bagi tu in gramada =12 de-al de tine Acum vine caderea analfabetului functional din virful bradului Intrebare cit % reprezinta cei 12 AF din masa utilizatorilor TPU.Hai sa te vad ca la Religie nu au reusit AF bastinasi de acolo.
Uite mai pe intelesul tau cum este cu analfabetii functionali ca sunt si ei cu rinduiala lor
@Domnul Maidanez Raspunde
O sa repet pina va vine mintea la cap si o sa sariti pirleazul din analfabeti functionali --->oameni normali
Tu esti in stadiu incipient uite o clasificare pe puterile tale :
Pai analfabetul functional conform definitiei cind nu pricepe un lucru simplu zice ca toti sunt nebuni ca nu sunt asemeni lui.Tu mergi ca jucarelele cit ai arcul intors faci si tu niste lucruri simple cind se descarca arcul esti paralizat =analfabetul functional cu cheie si arc.
-Daca pui baterii duracell si un motoras electric de 3V cc alergi pe miriste ca iepurele din reclama duracell=analfabetul functional cu baterie
-. Daca pui acumulatori sa dea energie =analfabetul functional cu acumulatori si incarcator ca mobilul.
-Greu la deal greu ca "analfabetismul functional" combinat cu metin si farmerama =mai greu ca mercurul Nici cu macaraua Kraz Ruseasca nu va salta omul peste gard
Si nu mai insista ca nu primesti funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Mă refeream la tine şi la Ema că sunteţi habotnice, din moment ce predomină ateii şi agnosticii aici degeaba vă chinuiţi. Un ateu adevărat nu îşi schimbă principiile niciodată.
Ce, coano? Nu înţeleg nimic. Ce motani, ce procentaj, unde punctuaţie, ce, ce, ce. Ne faci pe noi analfabeţi pentru că nu eşti în stare să scrii un text coerent. Problema ta este că nu înţelegi că noi nu avem probleme de percepţie, ci ne plictisim descifrând inepţiile tale. Măcar foloseşte punctul şi virgula, altfel nu te aştepta să ne dăm prea mult interesul şi să nu ne plictisim după primele cinci rânduri.
Am încercat să îţi fac problema, dar nu prea se poate. 270193 să înţeleg că sunt utilizatori normali, restul de 12 fiind anormali, atunci să fie 88% ăia normai sau cum? E ca şi când mi-ai cere să îţi spun câţi cartofi sunt într-o ladă de merge. Pune-le pe mulţimi separate. Specialitatea mea nu e matematica oricum, dar eu sunt bună în altceva, deci te rog.

| adi4fotbal a răspuns:

Corect! Cred ca nici cei din liceu nu sunt prea prieteni cu gramatica.E trist ca jumate din tara nu stie sa scrie corect.

| Renamon a răspuns:

Este o informatie complet reala. Acum vom stii mai bine cand sa acuzam pe cineva ca e analfabet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit si tu o chestie la viata ta si te dai mare.

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

Aici gresesti din contra ma uitam chiar acum 2 minute pe intrebarile din profilul tau si am ramas surprins placut esti cam a 5 a a 6 a tinara care se intereseaza de o carte http://www.TPU.ro/......-un-gunoi/ Acum ce as dori vad ca ai foarte multe raspunsuri.Cu permisiunea ta citez 1-2
-1) Din gunoi poti sa mai alegi ce e bun...din opera literara nimic
-2 ) Din păcate de multe ori nu se mai poate face diferența.
Bine, dar când se poate, este evidentă.
-3) Fii atent/a daca nu imi dai funda Gunoiu e aia ca astupa pisica si literaratura cea ce astupa cainele
@xJelliSkittles Din fericire vad ca tu nu faci parte din categoria de mai sus ce parere ai de raspunsurile primite la intrebarea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Din moment ce nu am oferit funda e clar ce parere am despre raspunsurile primite.Sa inteleg ca tu esti Bunicul62? Dati raspunsuri asemanatoare. Oricum...
Si sunt clasa a9-awinking am mai mentionat asta!

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

Ce ai patit ma? cind este vorba de mate te dai ranita. Numai gura de tine dar o 3 simpla in cl a 9 a nu te duce mintea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Aualeu.Da de unde stii tu ca nu ma duce mintea la o regula de 3 simpla? De unde ai tras tu concluzia asta? Uimeste-ma!

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

XJelliSkittles a răspuns (pentru Maidanezul):
Aualeu.Da de unde stii tu ca nu ma duce mintea la o regula de 3 simpla? De unde ai tras tu concluzia asta? Uimeste-ma!
@Domnul Maidanez---->@xJelliSkittles
Ma dar tu iar ai baut gaz? Nu vrei sa pricepi ca se foloseste numai sa dai in cap contra paduchilor
Uite datele problemei
TPU are 270475 utilizatori
10 utilizatori sunt nemultumiti de mine
Cit% din cei 270475 reprezinta cei 10
Mentionez ca toti utilizatorii TPU formeaza o familie daca nu ma crezi dau si un link
Daca rezolvi problema ma gindesc sa primesti funda dar sa nu aterizezi cu bazaconii ca te prind cu laboratorul vopsit.
O faci astazi nu miine cu colegii?
Sa nu te prind cu sar~na la conversatii la teme cum ai obiceiul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maidanezul):

Frate,crezi ca mi se rupe de funda ta? laughing

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

@xJelliFRAIERUL a răspuns (pentru Maidanezul)
Frate, crezi ca mi se rupe de funda ta?
@Domnul Maidanez --------->AF @xJelliFRAIERUL
Pai daca nu te duce mintea la o 3 simpla vezi mai sus Dar sari cu gura mare si nu esti capabila sa deosebesti" literatura de gunoi "si ii intrebi pe altii uite scris de minuta ta de analfabet functional http://www.TPU.ro/......-un-gunoi/
Tu esti in stadiu incipient uite o clasificare pe puterile tale :
Pai analfabetul functional conform definitiei cind nu pricepe un lucru simplu zice ca toti sunt nebuni ca nu sunt asemeni lui.Tu mergi ca jucarelele cit ai arcul intors faci si tu niste lucruri simple cind se descarca arcul esti paralizat =analfabetul functional cu cheie si arc.
-Daca pui baterii duracell si un motoras electric de 3V cc alergi pe miriste ca iepurele din reclama duracell=analfabetul functional cu baterie
-. Daca pui acumulatori sa dea energie =analfabetul functional cu acumulatori si incarcator ca mobilul.
-Greu la deal greu ca "analfabetismul functional" combinat cu metin si farmerama =mai greu ca mercurul Nici cu macaraua Kraz Ruseasca nu va salta omul peste gard
punct
O sa se gaseasca unul pe tot TPU sa o rezolve

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ştii tu să citeşti? Să ştii că analfabetismul ăla se aplică perfect la tine.

| Maidanezul explică (pentru anonim_4396):

Cred ca erai obosit si nu ai citit cu atentie intrebarea poate linkul nu functiona
Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reuşita unei acţiuni sau în performanţă. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conţinutul de idei nu e înţeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]

Prin contrast, există şi noţiunea de analfabetism absolut. Conform definiţiei date de UNESCO în 1958, analfabetă este considerată o persoană care nu a învăţat niciodată să scrie şi să citească.[2]

Persoanele cu probleme de analfabetism funcţional sunt persoane care au urmat şcoala şi care fie au obţinut o diplomă corespunzătoare unui nivel de educaţie, fie au părăsit şcoala înainte de a obţine o diplomă, dar care, în ambele situaţii, nu deţin competenţe de bază suficiente.[3]

Un studiu privind educaţia în statele membre, publicat de Comisia Europeană, arată că în România, în 2006 faţă de 2000, procentul de elevi în vîrstă de 15 ani care sunt analfabeţi funcţional a crescut de la 41, 3% la 53, 5%. Prin comparaţie, în Finlanda doar 4, 8% dintre elevii în vîrstă de 15 ani au dificultăţi în a înţelege ce citesc.[4] După Finlanda urmează Irlanda, cu 12, 1% şi Estonia, cu 13, 6%.[5]

Procentul plasează România pe ultimul loc din ţările europene la ştiinţa de carte.[6] Înaintea României se află Bulgaria, cu o proporţie de 51, 1% de tineri care nu înţeleg ceea ce citesc.

Opinia specialiştilor este că România are această situaţie dezastruoasă deoarece principala metodă de învăţare a elevilor români este memorarea. Ca urmare, elevii nu au capacitatea de a face corelaţii între secvenţele de informaţie cuprinse într-un text.[5]

Mai există şi explicaţia următoare: dezvoltarea vocabularului, a comunicării verbale şi non­verbale, a gândirii logice, se petrec la vârste foarte mici, începând de la câteva luni. În acestă etapă de dezvoltare a copilului, considerată ca fiind cea mai importantă, în sistemul de educaţie finlandez, copilul este asistat de educatori cu înaltă calificare, atent selecţionaţi dintre absolvenţii de studii superioare, cu 4-5 ani de pregătire psiho-pedagogică riguroasă.[7] În schimb, în România analfabetismul funcţional este prezent prin existenţa unor absolvenţi cu diplomă, dar slab pregătiţi din lipsa cadrelor didactice calificate.[8]

Cercetări efectuate în România în cadrul comunităţii rome, finalizate în 2002, constatau că aproape 12% dintre copiii romi în vârstă de 7 - 16 ani au întrerupt şcoala înainte de finalizarea învăţământului obligatoriu, iar 18% sunt neşcolarizaţi. În total, peste 80% dintre copiii neşcolarizaţi sunt romi şi 38, 6% dintre romi sunt analfabeţi funcţional.[9] Aceste rezultate erau mult mai optimiste decât cele ale studiului Comisiei Europene.

| tsevaoth a răspuns:

Acuma nu mai fii si tu asa carcotas,asta face parte din evolutie si din libertatea individului de a vrea sau nu sa fie educat, important e ca se considera evoluati.Ce zici, sa-i nominalizam pe cei de pe TPU?