| Gehdhd a întrebat:

Am dat un test la tic iar am luat 10, când a venit profesorul m-a scos la tablă spunând ca am copiat chiar dacă nu m-a văzut și nu a avut nicio dovadă ca am copiat. I-am spus ca eu nu trebuie să-i arăt ca nu am copiat și a trecut 1 în catalog.
Are voie să facă așa ceva?

2 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Din punct de vedere moral, dar si legal, daca nu are nici o dovada cum ca ai copiat, atunci el nu are dreptul sa iti puna o nota pe baza ca asa a crezut el despre tine.

E discriminare si o judecata eronata din partea lui. E ca si cum as spune eu despre tine ipotetic vorbind, ca ai furat 100 de lei de la mine, fara sa am o dovada cum ca intr-adevar ai savarsit fapta.

| LisaJulie a răspuns:

Wow! Probabil are ceva cu tine sau cu clasa! Poți contesta nota sau poți sa ii spui dirigintei! E o nedreptate ce a făcut!