| X3BET a întrebat:

Am de facut un eseu la istorie si e foarte important. Eseul este despre greselile stramosilor si ce am invatat din ele. Nu va cer sa imi faceti tema, ci doar sa imi dati exemple deoarece apoi ma pot documenta.

Răspuns Câştigător
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Istoria este scrisa de invingatori.Trecutul nu poate fi reparat, doar studiat, analizat si tras invataminte din acest lucru.Ca sa spui ca au gresit stramosii undeva, trebuie sa ai cu ce compara, vorba ceea:"dupa lupta multi viteji se-arata"; Ai o tema frumoasa dar nu cred ca este deloc usoara, depinde de tine cum vezi lucrurile, prin prisma ta.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

E suficienta istoria recenta, cred. Lovitura din stat si Sindromul Stockholm de care tot sufera votantii majoritari de atunci incoace...

| relian a răspuns:

Daca istoria ce o inveti este corecta, atunci poti sa spui ca pe stramosii nostri nu-i prea ducea mintea laughing acu pe bune, la ce ne invata istoria, adica romanii ce ne invata la scoala despre stramaosii nostri, cam acolo ar fi ceva in neregula.De ce spun asta? Pai la scoala ni se spune ca de exemplu dacii aveau bogatii,ca imperiul roman de aia li sa casunat pe daci ca erau cu bani si ei aveau nevie,au vazut ca dacii nu stiu ce sa faca cu auru si au spus dane frate noua ca stim noi ce sa facem cu el. Dacii bineintels au spus fugi deacilea,asa ca romanii au venti sa le ia cu forta.
Acu avand aceste informatii tu ce ai crede? O tara foarte bogata,o tara cu barbati frumosi,destepti si puternici cum dracu sa vina unia sa te ia ca din oala?laughing Daca erai destept,iti dai seama ca imperiu ala,care pana la urma nu era chiar asa de spriat, vorbim aici pe vremea dacilor, in sf vezi ca aia au intentii dubioase, ce faci? Iti vezi de treaba nu? Naspa greseala lor, atata ia dus capu, mai ales ca din spusele unora dacii erau plini de aur pana la gat laughing ii da auru afara din casa.Pai sa am atata banet tu ce ai face,vazand ca ai dusmanii sau se apropie dusmanii? Normal tiai lua masuri,ai cu ce,ai banet,ai aur la greu,construiesti o aramata din orice,si pe atunci ca si astazi oamenii erau cu foamea in gat dupa bani dupa aur,deci asa cum romanii aveau soldati platiti,dacii puteau sa isi faca si ei,ba ii plateam mai mult decat iar fi platit romanii siar fi luptat alaturi de mine, asta daca ai fi fost destul de destept.
Eu personal cam astra as spune ca ei erau cam slabi de inger sa nu zic altcevalaughing
Mai tarziu, alta greseala cam tot aia, adica tot oameni fara minte laughing un exemplu Mihai Viteazu, te duci tu ca oaia la lup laughing dao la jalea.

O alta greseala ar fi ca romanii sau locuitorii tarilor romane se incredeau in vorbe, in tarani in straini etc.Deci de fapt tot acolo ne duce ca atat gandeau.In tarile romane si taranii tradau la greu.Un exemplu foarte clar este rascoala lu Horea,ala saracu vorba vine ca era sarac,ca el era de fapt avut, nici nu era taran macar, dar lupta pentru drepturile taranilor, cine la tradat si lau prins ungurii? Taranii pentru care el incerca sa lupte.

Daca stau sa caut cate greseli faceau unia gasesti la greu.
O alta greseala sa luam tot tarile romane este lenea sau atat am miajunge.Ori locuitori sau cei care conduceau o provincie romaneasca nu se ganea, ba frate sunt inconjurat de bagabonti, ce fac? Sa fi pus la cale ceva.Cum a fost Stefan cel Mare pai asta a domnit frate destui zeci de ani,dar nu stiu sa limitat la ce avea,doar la provincia lui,stiind ca si restul is frati cu el nu a incercat sa faca nimic,de ce? El a avut o mare perioada de liniste sa zic asa,ori independenta,asta daca e adevarat ce spune istoria,deci putea sa faca planuri cate in luna si stele

Ce as mai putea crede ca greseau ca si astazi,lupta pentru putere,care sa roada mai multe oase laughing nu conta cum sau cine ii ajutau,o vindeau si pe masa pentru un os laughing de aia nici nu sau unit,macar se puteau uni tara romaneasca cu moldova,oricum ar fi fost ceva,era ditai tara,cu o armata comuna putea sa faca fata la vremea aia la mai oricine. Daca Stefan ala ia batut pe turci,aia este adevarat ca sunt scrieri din vremea aia a turcilor,cea mai rusinaosa infrangere a lor,deci un terchea berchea i-a facut muci sa zic asa laughing ia sa fi fost impreuna cu tara romaneasca,pfff de nu-i treaceau pe turci dincolo de bosfor laughing de unguri nu mai zic.Dar astea sunt asa ce vedem noi, sau din ce ni s-a spus la scoala.
De dus mintea eu cred ca nu pprea iau dus, desi viteji au fost, de fapt atat daci cat si tarile romane au suplinit unele lipsuri materiale sau mentale prin forta, erau viteji, ca altfel n-ar fi putut face unele chestii.
Dar asa cum am spus nu au excelat in gandire.Nu vedem filosifi daci, nu vedem opere de mai stiu eu arta dacice s au romanesti, slab de tot la capitolul asta.

Cam asta cred e ca a fost punctul slab al celor care au locuit zona asta unde se gaseste astazi RO.Si acum avem exemplu,romani alesi sa conduca semenii isi bat joc de ei,toti paraditii, toate fufele, toti bambilicii au ajuns la conducerea tarii si nu au absolut nici un scop, decat sa fure, sasi fure semenii, nu le asa de nimic.Probabil si pe vremuri demult apuse cam la fel stateau lucrurile, din cand in cand mai aparea cate unu mai rasarit dar imediat il si lucrau, atat clasa muncitoare cat si boierimea laughing avem exemplu lui Cuza omu ala a facut cat toti rasaritii di toata isotoria acestro locuri, dar taranu, bogatu nu era multumit, pai cum adica de ce sa vina unu cinstit sa ne faca cinstiti laughing

| ALGator a răspuns:

Este mai simplu sa vorbești de perioada modernă: Cuza, Carol II, Antonescu.
Ajută-te de Wikipedia.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Multumesc de apreciere.Chiar daca ti-ai facut deja eseul, da-mi voie sa-ti recomand un material istoric de exceptie: https://www.youtube.com/watch?v=fyxAR8GXwog.

| X3BET explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Multumesc mult de articol deoarece ma mai pot documenta. Eseul imi trebuie pentru vineri deci este de mare folos

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru X3BET):

Cu mare placere, sper sa-ti fie de folos.Ce mult mi-ar placea sa-ti citesc eseul...

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

In eseu trebuie sa vb despre daci, geto-daci, Buerebista, Dromichete, Decebal, cauta despre razboiele purtate de ei si vezi ce poti scoate de acolo
Mai poti vb si de Basarab, Mihai Viteazu, Stefan cel Mare smd...
Tot la fel cauti despre ei si ramane la alegerea ta sa observi care au fost greselile lor.

| Bratasanu_Yonut_2003 a răspuns:

Că Decebal și a omorât fiul împreună cu el