| SERIALS a întrebat:

Am inceput sa folosesc Duolingo de o saptamana, asa e faina aplicatia asta, utilizez inca alte 3 aplicatii pentru invatarea limbei engleza: Fun Easy Learn, Cake si FunEasyLearn. Voi ce metode si aplicatii folositi pentru imbunatatirea limbii engleza? Daca folositi si Youtube scrieti-mi orice metoda.

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Vorbeam cu un străin și a vrut să-mi arate cum învață el româna și era un ss de pe duolingo cu o propoziție greșită și lui îi spunea că e corectă. I-am zis că e greșită :)) și era Really?
Răspunsul întrebării tale ăsta e, vorbește cu străini ( poți folosi aplicații ca tandem, hello talk pentru a vorbi cu nativi), ascultă multă muzică, vezi seriale ( pentru început încearcă desenele animate au un vocabular relativ ușor ) Eu și citesc mult în engleză, dar na, trebuie să o iei treptat ( apropo când abia învățam engleză citeam niște cărți speciale de la penguin pentru nivele ușoare
https://www.penguin.co.uk/......ders-.html le poți căuta pe elefant sau în format pdf )

| Zuzu1991 a răspuns:

Cartoon network fara dublare si subtitrare
eu asa am invatatwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Inseamna ca esti destul de batran daca ai prins vremurile alea big grin

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt batran, da' cum iti permiti... MUCOSULE rolling on the floor
(da, sunt cam batran... DAAAAR, tot esti mucos... DA' PANA CAND rolling on the floor )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duolingo folosesc in prezent pentru franceza si germana. Imi place cum este structurat pe capitole si cum se face punctajul in functie de cat de corect traduci.
Pentru franceza mai am un amic francez cu care am lucrat si imi mai spune cateva lucruri pe care doar un nativ le poate sti sau nu le gasesti chiar pe internet.

| al0o0o0 a răspuns:

Incearca vcu cateva carti pentru incepatori in limba engleza, dictionar englez-roman si invers si podcast-uri. Poti incerca chiar si cu niste cursuri online.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Cel mai usor inveti replici sau cuvinte rostite contextual. Daca te uiti la filme in engleza cu sutitrare ai sanse sa inveti la un nivel mai avansat.

| SERIALS explică (pentru Robertandrei4858):

Am vazut un fan video dintr-un serial cu subtitrari in engleza si am inteles multe chestii, dar sunt multe cuvinte noi dar le inteleg sensul, as vrea sa aflu unde as putea gasi site-uri as putea viziona seriale in engleza cu subtitrari in engleza.