| Baschetbalistu_Andrei_1996 a întrebat:

Invatarea unei limbii straine te ajuta la imbunatatirea de-a vorbi mai bine si la exprimare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect se spune "la imbunatatirea exprimarii ". Si da, te poate ajuta sa te exprimi mai bine in acea limba dar si in limba ta.

| wj a răspuns (pentru anonim_4396):

"Invatarea unei limbi straine, te ajuta la imbunatatirea de a vorbi mai bine si a exprimarii?" #numazic

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Teoretic da, practic daca inveti engleza nu prea o sa vorbesti mai bine romana.

Ca sa te exprimi mai bine trebuie sa ai putina carisma, sa inveti sa vorbesti nu doar cu gura ci si cu trupul, gesturi, mimica, etc.
Bine, in primul rand trebuie sa stii putin mai multe cuvinte decat cele uzuale. Ti s-a intamplat vreodata sa vorbesti cu cineva, sa-ti zica un termen si sa n-ai idee ce inseamna? Te duci pe dex si il memorezi, ulterior incerci sa-l folosesti si tu intr-un context potrivit, asa iti imbogatesti vocabularul. Alta metoda mai usoara e cititul, dar nu toata lumea are timp de citit carti.

Sunt destule carti pe tema asta, Google it.

| Michaeel a răspuns:

Nu te ajuta sa te exprimi mai bine, dacă înveți o limba doar vei știi sa vorbești acea limba. Citește multe cărți dacă vrei sa vorbești mai bine și sa te exprimi mai frumos.