| Etro a întrebat:

Am intrat la liceul la care am vrut dar nu la profilul dorit. Pentru moment vreau să știu ce se face la filologie. Stiu ca se face engleză dar și alte materii aș vrea să știu si cum e la acel profil.

7 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Daca nu te duci la drept dupa filologie, ai pierdut timpul in liceu si nici nu vei avea o cariera banoasa in viata. Asa ca daca tot ai intrat acolo, propune-ti sa inveti bine la limba romana, logica si argumentare, limbi straine, economie si sociologie) fiindca astea te vor ajuta pe viitor la facultatea de drept. In afara de drept dupa filologie, nu prea ai ce face din care sa scoti ceva bani. Daca nu vrei sa practici dreptul, muta-te de pe-acum, in a 9-a la real.

| Etro explică (pentru laSoledad):

Am de gând să mă transfer la științe ale naturii. Nu o las așa fiindcă mi se pare inutil sinceră să fiu.

| laSoledad a răspuns (pentru Etro):

Bine ca ti-ai dat seama. Puteai pune un profil de stiinte ale naturii de la alt liceu in loc de profilul filologic. Acum nu mai aveai probleme. Nu liceul conteaza, pe cat conteaza profilul. Degeaba ai intrat la liceul dorit daca profilul nu te avantajeaza, iar transferul poate sa nu se si intample.

| Etro explică (pentru laSoledad):

Am pus științe ale naturii prima opțiune însă nu am avut noroc. Și am aflat ca unica materie lipsa de la științe e informatica. Deci cred ca trebuie sa dau diferența la informatică nu? Am un coleg de acolo intra 10 si ma poate ajuta, eu de abia am intrat

| laSoledad a răspuns (pentru Etro):

Nu prima optiune. Eu ziceam de a doua optiune, unde ai pus filologia. In loc de filologie puteai pune stiinte ale naturii de la un alt liceu. Si astfel, ramaneai pe stiinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Disciplinele prioritare la această specializare aparţin ariei curriculare Limbă şi comunicare: limba şi literatura română, literatura universală, limba latină şi două limbi moderne (engleză, franceză, germană).

Disciplinele înrudite specializării aparţin ariilor curriculare Om şi societate (istorie, geografie, religie, logică și argumentare – clasa a IX-a; psihologie – clasa a X-a; economie, sociologie – clasa a XI-a; filosofie – clasa a XII-a ) şi Arte (educaţie muzicală şi educaţie plastică).

| BestScripter a răspuns:

Limbile straine:engleza franceza sau limba de specialitate a liceului, apoi faci logica, filozoifie, sociologie si psihologie, studiezi la prima limba straina istoria, geografie si literatura tarii respective, se mai face literatura universala, fizica si matematica si mai sunt cred dai teza la engleza romana latina geografie/istorie nu știu dacă și la mate pe care o faci până în a 10