| mirelutza1995 a întrebat:

Am intrat la mate-info. La mate, chimie ma descurc, dar la engleza nu ma descurc aproape deloc. Credeti ca o sa fie o problema?

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In principiu, fiind sectie de mate-info, se pune accent pe matematica si informatica, in sensul ca se fac mai multe ore decat la celelalte obiecte. In ce priveste engleza, aceasta este la fel ca si celelalte obiecte, adica depinde foarte mult de exigenta profesorului. Oricum sa nu te astepti sa fie prea multi profesori indulgenti si intelegatori. Ce pot sa-ti spun insa cu siguranta, este faptul ca la mai toate obiectele se pune f. mult accent pe activitatea la ora, adica de cat de mult te implici si raspunzi la ora.

| Petronela a răspuns:

Depinde de profesori, de tine, de ceea ce vei invata la materia respectiva...

| Zenithf a răspuns:

Poi, trebuie' in primul rand sa stii comenzile la programare, care sunt din engleza: copy, for, if...;
Engleza nu este o materie principala la profilul tau, si chiar daca ai un zgripturoi de profesor tot nu va fi (extraordinar) de greu.
Recomandare pentru tine: iti plac jocurile de tip mmorpg? joaca unul pe un server american/multinational, limba vb.acolo este engleza, si te va ajuta un pic, de asemenea, daca ai jucat civilization sau alte jocuri, eu am fost impatimit de jocul ala si am citit "civilopedia" din scoarta in scoarta, cu dictionarul langa mine...
Deci, sfatul meu, cauta material scris in engleza despre pasiunile tale, si sa inveti limba engleza va fi o joaca. big grin

| alexa a răspuns:

Sa sti ca depinde foarte mult de profesor. poti avea unul care sa nu te solicite prea mult sau unul care sa te asculte la greu si sa puna note mici. poti avea unul care sa.si dea interesul si sa te ajute sa inveti sau unul pe care nu-l intereseaza daca sti sau nu.
insa pentru inceput de a 9-a nu cred ca ar trebui sa fie o problema grava.de obicei profesorii inteleg. tu incearca sa inveti cat de cat ca sa nu fii pe langa (macar ceea ce preda la clasa)si daca te vede activa la ora sa stii ca ii va place si vei face o impresie buna