| adela118lol a întrebat:

Am luat 5.40 la evaluarea nationala la matematica. Are rost sa fac contestatie? Ar putea creste nota?
Iar ultima medie de intrare anul trecut la liceul dorit este 8.5.
(am luat 9 la romana)

Răspuns Câştigător
| DIA23092 a răspuns:

Buna! Ar trebui sa depui contestatie doar in cazul in care esti sigura ca este vorba de o lucrare in care corectorul a gresit nota! Consulta baremul cu mare atentie! Daca vrei sa depui contestatie cu gandul ca vei obtine o nota mai mare, cu toate ca nu ai facut de mai mult de 5, 4, te asigur ca nu vei rezolva nimic! De cele mai multe ori, in comisiile de contestatie sunt profesori de liceu, care corecteaza mult mai sever, deci nu cred ca are rost sa te risti! Mult succes! O zi frumoasa!