| Skins97 a întrebat:

Am nevoie de niste ajutor in legatura cu ce sa fac in viitor (liceu, facultate, meserie). Acum am 17 ani si trec clasa a11a la filologie. Problema este ca nu stiu ce vreau sa fac in viitor imi place foarte mult engleza si lucrurile legate de tehnologie sau programare mi se par chiar interesante dar nu ma inteleg bine cu matematica, acum nu stiu probabil daca o sa exersez o sa devin mai buna. Imi place si domeniul de creativitate, chiar nu stiu ce o sa aleg. Totusi as avea mai multe variante ca sa am mai multe usi deschise (iau in calcul posibilitatea de a invata in Germania, unde m-am nascut, sau in America):

1. Sa continui sa invat in romania si sa iau bacul aici, sa dau eventual cambridgeul. Apoi daca ma decid sa intru intr-un domeniu legat de matematica vreau sa ma interesez daca pot face cursuri private dupa ce am dat bacul si dupa o anumita perioada sa zicem cateva luni sa dau un test si daca il trec sa primesc un act, etc. Acelasi lucru l-as putea face cu germana (stiu deja limba dar stau putin cam prost cu gramatica)

2. Sa ma mut la mate-info si sa fac pregatire la matematica si germana in timpul liceului. (Desi cu varianta asta nu stiu daca o sa ma stresez degeaba in caz ca nu o sa lucrez intr-un domeniu in care o sa nevoie de matematica)

3. Sa ma duc in Germania la un liceu bilingv ca sa mi se predea in engleza, as rezolva automat problema cu germana si matematica pentru ca mi se vor preda. Vreau liceu bilingv pentru ca imi este frica sa invat la unul normal, am avut niste probleme in trecut cu colegii si in plus imi place mai mult limba engleza si chiar nu vreau sa renunt la ea.

4. As putea sa ma mut in America, dar nu stiu care este sistemul educational acolo si nu sunt deloc informata nu stiu peste ce fel dw oameni o sa dau, nu prea sunt genul de persoana careia sa ii placa schimbarile... Dar daca trebuie sa fac o schimbare atunci macar sa fie in bine. Ultima oara cand m-am mutat in alta tara am fost victima principala la toate glumele si batjocurile.

Ca si meserie as vrea sa fac ceva legat de creativitate sau in care sa pot construii ceva ori virtual ori real:

- programatoare de jocuri
- design 3D sau in jocuri
- m-a dus o data gandul si la actrita dar nu imi place chiar asa de mult sa socializez cu lumea, desi poate doar mi se pare pe moment mai complicat. Memorarea replicilor si imitarea unor stari/ emotii nu prea mi se pare o problema
- as fi vrut sa fac si ceva legat de desen/ arta dar ma simt descurajata cand vad atatia oameni talentati plus ca mi-ar trebui multa pregatire si este foarte riscant
- politista
- controlor de avioane in turn
- la un moment dar ma gandeam sa software (daca incep aici as putea sa trec mai tarziu poate la nivelul de inginer, robotica... Chiar mi se pare interesant sa vad cum functioneaza lucrurile sa le asamblez si dezasamblez. Mi-ar placea sa fiu pe cont propriu pur si simplu sa imi vina o idee si sa o pun in aplicare, sa stiu cum functioneaza lucrurile si sa stiu um sa le modific chiar sunt super curioasa dar imi este frica la subiectul matematica)

Chiar ma gandesc de foarte mult timp la chestiile astea si am cam obosit sa imi tot bat capul fara sa ajung la o solutie deci speram ca poate ma va ajuta cineva si voi strange mai multe informatii. Poate mai aveti idei legate de subiectul asta, chiar as fi foarte recunascatoare puppy dog eyes

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fa engleza la facultate si poti deveni profesoara,jurnalista, insotitoare de bord, patroana de scoala particulara, traducatoare, functionara in ministerul de externe. Daca nu-ti place asa ceva intra pe design vestimentar.

| zăGhost a răspuns:

Mie toate mi se par utopie având in vedere că e luna august, iar transferurile se fac, în România cel puţin, în iunie, iar în a 12-a nu ştiu dacă mai e acceptat transferul.
În fine, mie îmi sună cel mai bine varianta 3.

Răspuns utilizator avertizat