| noink a întrebat:

AM nevoie de niste citate, sa fie frumoase.....Nu vreau cu tonele copiate de pe net, chiar daca dati cate unul-doua e foarte bine, am nevoie de doar 10. Precizati si cartea si autorul-sau numele operei si autorul. Multumesc! dau fundita la cel ce da cel mai bun citat, cel mai sincer, cel care nu a fost copiat de pe net.

Răspuns Câştigător
| o1OCXsss a răspuns:

Atea sunt despre viata : Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein
Traieste-ti viata ca si cum fiecare fapta a ta ar deveni lege universala. – Immanuel Kant
Viata e la fel cum ai interpreta in public un solo de vioara, invatad stiinta instrumentului pe masura ce canti. – Samuel Butler
Cel mai bine si-a flosit viata cel care s-a bucurat cel mai mult de ea. – Samuel Butler
Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. – John Lennon
Viata – o plimbare spre somn. – Lucian Blaga
Viata se masoare in functie de rapiditatea schimbarii, sccesiunea influentelor care modifica fiinta. – George Elliot
Viata este o instructie perpetua in cauza si efect. – Ralph Waldo Emerson
Poti sa traiesti o suta de ani, daca renunti la toate acele lucruri care te fac sa-ti doresti sa traiesti atat. – Woody Allen
Astea despre prietenie : Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler
Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu
Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. – Nichita Stanescu
Placerea adevarata este de a sta cu cineva la masa. – Antoine de Saint-Exupery
Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery
Ospitalitatea, curtoazia si prietenia sunt intalniri ale omului in om. – Antoine de Saint Exupery
Nu prea stiu de ce-ti scriu. Simt ca am mare nevoie de o prietenie carea sa-i incredintez nimicurile ce mi se intampla. Poate ca-mi scriu chiar mie. – Antoine de Saint Exupery
Nimic, niciodata, nu va inlocui pe camaradul pierdut. Caci nu pot fi creati vechi camarazi. – Antoine de Saint Exupery
Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery
Astea despre fericire : Pentru avea o viata fericita, trebuie sa ai o minte linistita. – Necunoscut
Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare. Fericite sunt acelea. – Maica Tereza
Fericirea este o alegere care cere mult efort, uneori. – Necunoscut
Doamne, cat e de delicat uneori sa impaci libertatea si fericirea ta, cu libertatea si fericirea altuia. Acesta e un ideal imposibil. Unul din doi trebuie sa-si sacrifice libertatea si fericirea. Care din doi? …femeia. Asadar, daca m-as sacrifica eu, n-as mai fi barbat. – George Toparceanu
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. – Antoine de Saint-Exupery
Daca faci ceva, nu vei fi intotdeauna fericit; dar nu vei fi niciodata fericit fara sa faci ceva. – Benjamin Disraeli
Fericirea nu poate fi cumparata cu bani si dragostea nu poate fi dobandita cu forta. – Emile Zola
Astea despre dragoste :Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. – Paul Eluard
Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – La Rochefocauld
Dragostea eterna dureaza 3 luni. – Necunoscut
Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. – A. P. Cehov
Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
Iubirea este arhitectul universului. – Hesiod
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. Dostoievski
Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke
Iubirea nu inseamna placere. – Confucius

Daca mai vrei alte citate, despre alte teme spune tema si te voi ajuta eu.

1 răspuns:
| noink explică:

Si numele cartii in care e prezent? si astea le-am vazut pe net tongue