| Etro a întrebat:

Am nevoie de niște sfaturi. Sunt în clasa a 9a și am început bine. La început s-au pus copiii pe grupe care vor veni la școală și care vor sta acasă. Eu am mers 2 săptămâni la școală in care mi-a fost greu să-mi fac prieteni. După care urma sa mai stau o săptămâna acasă în online. După cele 3 săptămâni următoarea am stat ceva timp acasă deoarece racisem iar în a5a săptămâna trebuia sa stau în online deoarece era un număr mare de cazuri la mine în localitate. În timpul asta toți din clasa s-au împrietenit iar eu sa zic asa am rămas fără sa cunosc pe nimeni. Am mai vorbit cu 3 fete prin mesaje și am reușit sa ne înțelegem. Țin sa menționez ca am o colega pe care o cunosteam dinainte, din cauza ca râdea de mine (Andreea). După ce s-a pus sa stam cu toții în online, am făcut orele normal. Faza este că mi s-a defectat microfonul de la telefonul de pe care făceam ore și nu puteam vorbi. I-am explicat doamnei și a durat ceva timp pana l-a dus mama la reparat deoarece nu stam prea bine cu banii. După ce l-am reparat, desigur ca mulți au comentat ca minteam și ca în realitate nu s-a întâmplat nimic, am reușit sa fac orele normal. Eu nu pot sta sa fac orele in bucătărie și nici în sufragerie deoarece mai am o sora și un frate ce au ore, așadar fac orele într-o camera aparte la etaj unde este foarte frig și nu pot face foc deoarece nu este camera mea. Și nu pot umbla de capul meu. De aceea am fost răcită o săptămână și am dat poza cu scutire doamnei mele. Colegii din nou au comentat ca chiar dacă sunt răcită pot face ore online deoarece fac de acasă. Nu am vrut sa le zic ce se întâmplă să nu rada majoritatea. Acum am mari probleme cu netul, sunt pe Vodafone și pana și frații mei au probleme cu netul. Profesoarele lor i-au înțeles și le dau lecția ce o au zi de zi. Însa la mine e diferit, am pierdut foarte mult și nu am avut cum sa recuperez deoarece acei colegi nu vor să-mi dea lecțiile pe care le am de scris. Zic ca ba nu scriu sau ma iau cu alte subiecte. Doamna m-a înțeles însă vad ca am ieșit prost sa zic asa in fata clasei și mai ales ca Andreea mereu comentează de mine și mai mulți. Trebuie sa fiu și ascultata însă îmi este greu fiindcă din toată clasa este o singura fata care îmi da lecțiile dar când le scrie. Sunt curioasa ce as putea face în legătură cu asta? Am ieșit prost de la început și toți cred ca sunt mincinoasă și încerc sa scap de ore. Am vorbit cu mama și mi-a dus laptop-ul la reparat pentru a putea face ore de pe el însă pâna atunci mai este, nu am bani încă sa îl scot de la reparat. Va rog dacă mi-ați putea da niște sfaturi ce sa ma ajute în legătură cu mediul online și cum as putea sa nu mai par proasta. Le-am dat și poze cum nu mi se trimit mesajele și ma scoate de la ore dar ma iau în râs.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua în seamă toate răutățile. Lucruri din astea se întâmplă mai ales la început de liceu. Cu timpul ai să vezi că o să se mai schimbe treburile. Să nu pui la suflet miștouri, vorbe scornite etc pentru că nu ai de ce. Tu îți cunoști situația și știi care-i adevărul. Dacă nu vor să te asculte și înțeleagă, problema lor. Profesorii e important să înțeleagă.

| Nuamnumendncbvjfof a răspuns:

Hai sa iti zic ceva. La varsta asta copii sunt rautaciosi. Si daca au ras de tine mai mult baietii, ei incearca sa impresioneze fetele. Asa ca nu îi baga in seama, lumea mereu va fi rea de gura asa ca nu te uita in gura lor si fii tu insuti. O sa vezi ca cand o sa te duci la scoala nu o sa mai rada nimeni de tine. Asa ca capul sus. Andrei_mnq60 da mi un follow pe insta si o sa iti mai explic acolo.