| Popovici_Alexandra_Anca_2002 a întrebat:

Am nota 7la purtare,iau premiul anul asta? Am cele mai bune medii din clasa, doar că din cauza ca am natura si am dat 2 pumni înapoi? Ce ma fac?

Răspuns Câştigător
| NeculaAlin a răspuns:

Premiu tot iei, indiferent de nota de la purtare, doar ca nu iei bursa. Funda?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Articolul 87 litera g) premii la sfârşit de an scolar:
- premiul de excelenta pentru absolventii cu media 10 anuala,
- premiul I – se acordă elevului care obţine cea mai mare medie generală, mai mica decat 10, dar
nu mai mică de 9, 50 si media 10 la purtare (anuală);( la clasele I – IV nu se va acorda şi coroniţă doar
celor de la V-VIII cu media 10 anuală;
- premiul II – se acordă elevului care obţine media generală imediat următoare mediei pentru
premiul I, dar nu mai mică de 9, 00, iar media anuală la purtare 10;
- premiul III – se acordă elevului care obţine media generală imediat următoare mediei pentru care
se acordă premiul II, dar nu mai mică de 9, 00 şi 10 la purtare;
- menţiune: se acordă elevului care obţine a patra medie, dar nu mai mică de 8, 00, media la purtare
fiind 10.
Dacă doi sau mai multi elevi elevi obţin la sfârşitul anului şcolar aceeaşi medie generală şi media
10 la purtare, ei vor primi acelaşi premiu sau aceeaşi menţiune.
- Menţiune specială – se acordă elevilor sau colectivelor de elevi care au obţinut in anul şcolar respectiv
rezultate remarcabile la anumite discipline de invăţământ, in activitatea practică şi in cercuri de creaţie, la
concursuri ştiinţifice şi pe meserii, tehnice, cultural-artistice şi sportive, precum şi pentru fapte deosebite
în interesul şcolii şi al societăţii civile.
- Premiul de onoare al şcolii – se acorda elevilor din clasele terminale care au obţinut cea mai mare
medie, pe toata perioada ciclului de invăţământ sau a tipului de şcoală, dar nu mai mică de 9, 90, la
purtare media anuală 10 şi care s-au distins prin atitudini şi comportamente deosebite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media se scade la sfarsitul semestrului, deci nu are cum sa fie scazuta la purtare inca. Si da, iei premiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti mai da careva vreo 2 pumni mai da-ti si tu inca 2 palme ca sa ai media 10 la purtare.

| Ingognito a răspuns:

Cat timp ai medii mari premiu tot iei

| MariaDN2002 a răspuns:

Daca ai note bune, si te vei comporta bine pe viitor, iti va iesi o medie mare si vei lua un premiu! big grin

| alexiavis a răspuns:

Eu stiu ca nu mai poți lua premiu daca ai nota scăzuta la purtare...

| Ungureanu_Sabina_1993 a răspuns:

Cere-ti scuzeeee laughing si o sa fie bine

| AcesFromWan a răspuns:

Poti sa iau premiul si cu 7 la purtare, conteaza sa ai mediile mari la celelalte materii

| Poticorn a răspuns:

Premiu s-ar putea sa iei... Dar bursa s-a cam dus. Si eu eram aproape sa intru in aceeași situatie...