| Bianca18 a întrebat:

Am o intrebare despre admiterea la liceu. Daca nu intru la prima optiune, exista posibilitatea de a nu intra nici la a doua deoarece nu mai sunt locuri, desi am medie pentru acel liceu? (pentru ca au intrat cei care au pus liceul respectiv ca prima optiune).

Răspuns Câştigător
| x_7728 a răspuns:

Deeci, daca cei care au pus liceul respectiv ca prima optiune au medie mai mare decat a ta, poti sa nu intri nici la a doua, dar daca un elev mai slab a pus prima optiune acel liceu si tu ai pus a doua optiune tot acel liceu, tu vei intra, pentru ca ai medie mai mare decat acel elev. Sper ca ai inteles. big hug

9 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Pai daca nu intri la primul liceu iar la al doilea nu sunt locuri desi tu ai medie te repartizeaza la al treilea iar daca nici aici nu sunt locuri atunci se merge la al 4 lea si asa mai departe pana la un liceu in care sunt locuri si ai si medie

| Iva a răspuns:

Daca ai medie mai mare decat cei care au pus liceul respectiv prima optiune intri. Calculatorul ia prima ta optiune, vede ca ai media prea mica si trece mai departe la a doua optiune. Daca acolo ai media destul de mare sa intri se opreste si te repartizeaza. De asta trebuie sa pui intotdeauna liceele/specializarile in ordinea preferintelor si sa pui cat mai multe optiuni.

Daca vrei sa-ti faci o estimare a liceelor la care ai putea sa intri, foloseste aplicatia de simulare a completarii fisei de inscriere: http://www.admitereliceu.ro/fisa-inscriere-liceu. Dar vezi ca iti da doar liceele la care media de admitere din 2009 a fost mai mica decat media pe care o introduci tu. Ca sa vezi toate specializarile dorit mergi pe prima pagina a site-ului si da clic pe harta la judetul care te intereseaza sau foloseste formularul de sus, cu criteriile dorite.

| Bianca18 explică:

Deci nu conteaza ca eu am pus acel liceu ca a doua optiune, atata timp cat eu am media mai mare decat un copil care ar intra, insa eu am medie mai mare decat el?

| Bianca18 explică:

Multumesc mult Iva. M-am lamurit.

| Bianca18 explică:

Da dany1234, bineinteles ca poti!

| Georgiana21 a răspuns:

Cam asa e. Daca nu intri la prima optiune, este posibil sa nu intri nici la a2a (daca nu sunt locuri ), si nici la a3a si asa mai departe, pana gasesti un liceu pe lista disponibil.

| Daisy. a răspuns:

Asa eram eu anul trecut...eram absolut disperata ca poate nu mai sunt locuri...si la prima optiune am intrat a5a stai linistita. o sa fie binewinking

| StarDustD a răspuns:

Da

| dany1234 a răspuns:

Cam cum au zis ceilalti e conteaza media dar am si eu o intrebare pot pe fisea de licee sa trec spre ex un liceu cu un profil si apoi ca a doua optiune acelasi liceu cu alt profil cele doua profile avand medie diferita de intrare