| Addaa1998 a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta legata de admiterea din clasa opta!

In primul rand la cate si la ce materii se da examenul si cum se calculeaza media celor patru ani cu notele de la admitere?

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca vorbesti despre examenul de la sfarsitul clasei a opta, se da, din romana si matematica, iar notele obtinute acolo sunt 50%, adica jumatate din nota cu care intri la liceu, pentru ca cealalta jumatate este media din timpul claselor de gimnaziu, la toate materiile.

O zi cat mai placuta si succes la examen!

| andreyy96 a răspuns:

Cred ca este vorba de admiterea in clasa a 9-a, adica la liceu
examenul se la romana si mate, se face media notelor obtinute iar aceasta medie se aduna cu media 5-8 si se imparte la 2, in functie de acesta nota esti adminsa la liceu

| Georgiana0505 a răspuns:

Pai, examenul il dai la matematica si romana. Media de admitere este aceasta : Media generala de absolvire a claselor 5-8 + media generala obtinuta la evaluarea nationala de elevii clasei a 8-a, totul impartit la 2

La media generala de absolvire a claselor 5-8 se face asa : aduni media clasei a 5-a cu a 6-a cu a 7-a si cu a 8-a, si imparti la 4
La media generala de la cele 2 examene faci asa : nota de la examenul la matematica + nota de la examenul la romana, totul impartit la 2.

Sper ca te-am ajutat happy

| robyroby96 a răspuns:

Admiterea o dai din Romana si Matematica. Daca vrei sa intrii la o clasa cu engleza intensiv atunci dai si engleza dar aia numa daca vrei si este separat de cele doua examene(romana si mate, adica nu au nici o legatura la medie)...
Si media se calculeaza astfel:
-media notelor de la examen(nota mate+nota romana :2) + media claselor 5-8 si apoi imparti la 2. Sper ca te-am ajutat.