| Losnams a întrebat:

Am o întrebare TPU. Inspectorul școlar județean poate aproba pentru marirea unei clase de liceu? Pentru ca eu vreau sa mă mut din semestrul clasa a 9a la alt liceu din oraș tot pe acelasi profil si trebuie ca ISJ sa mărească clasa pentru ca sunt deja 29. Ce ziceți?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este necesara aprobarea ISJ pentru marirea numarului de elevi dintr-o clasa de liceu decat in cazul ca, prin marire, s-ar depasi numarul maxim de 30 de elevi in clasa, numar maxim prevazut de L.1/2011 a educatiei nationale.
Daca sunt 29 elevi in clasa si esti singurul care vrei sa te transferi nu este necesara aprobarea ISJ. Doar daca ar fi mai multe cereri de transfer in acea clasa atunci ar fi necesara aprobarea.
In acest sens sunt prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 150.(1) În învăţământul antepreşcolar/preşcolar, primar şi gimnazial, precum şi în învăţământul profesional, liceal şi postliceal elevii se pot transfera de la o grupă/formaţiune de studiu la alta, în aceeaşi unitate de învăţământ sau de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu.
(2)În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului."