| PanaitAnaSofia a întrebat:

Am o prietenă,și de ceva timp,ne tot contrazicem pe media ei generală.Ea spune că media o să-i iasă mai mare decât zic eu,dar nu cred,mă puteți ajuta? Are notele:la mate:4, 5,4,5,5; la română:9, 6,9; la biologie:10; la geografie:5, 9; la istorie:8, 9.la desen:10; la sport:10; la germană:8, 9; la engleză opțional:10; la engleză:8; la tehnologie:10.Ce medie generală va avea?(știu că e cam neinteligentă prietena mea)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face media generala fara teze/ Ai putea face o medie provizorie cu mediile din semestrul I si cele de acum, insa fara teza din semestrul II nu poti afla exact media. Sa stii ca media se calculeaza numarul notelor impartit la numarul lor, iar in cazul tezei: 3 ori medie note (fara teza) + teza impartit la 4. Media anuala a materiei este media dintre cele doua semestre, iar generala este media anuala pe I cu media pe 2.

11 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

În primul rând, ca să faci o medie trebuie să dai media fiecărui materii, nu să scrii toate notele la câte 9 materii. Tu ai scris dar 9 materii, din care nu se face medie.

În al doilea rând, tu ai zis media generală. Asta înseamnă (sem 1 + sem 2) / 2. Adică media semestrială de pe sem 1 + media semestrială de pe semestrul 2, împărțită (media) la 2.

| PanaitAnaSofia explică (pentru Gonrax):

Ai dreptate, dar doresc doar media aritmetică la notele spuse de mine, dacă vrei la cea generală, în semestrul întâi a avut 9, 28

| AntoniaRules a răspuns:

Hey!

La ce scoala inveti?

| PanaitAnaSofia explică (pentru AntoniaRules):

307, București. Înainte învățăm la 12, Brașov.

| AntoniaRules a răspuns (pentru PanaitAnaSofia):

Si faci si germana?

| AntoniaRules a răspuns (pentru PanaitAnaSofia):

Si eu fac germana la scoala si de aia am intrebat.Esti a 6-a?

| PanaitAnaSofia explică (pentru AntoniaRules):

Nu,a 5-a

| AntoniaRules a răspuns (pentru PanaitAnaSofia):

Ok.Eu trec in a 7-a.

| PanaitAnaSofia explică (pentru AntoniaRules):

Eu trec in a 6-a

| PanaitAnaSofia explică:

În semestrul întâi nu contează.A avut note mai marii în semestrul întâi, eu doresc doar să îmi ziceți media aritmetică la notele astea