| DyDeeaLamacorn a întrebat:

Am o problema ce mă îngrijorează mult.Eu nu sunt foarte buna la matematica iar acum sunt clasa a 8-a...Am note destul de proaste la aceasta materie și sunt sigura că voi lua nota 2 in teza iar profesoara de matematica a spus că ne va lăsa la Evaluarea Națională numai cu conditia sa luam peste nota 5 in teza.Problema este ca am note foarte bune la restul materiilor numai la matematica nu.Mama a vorbit cu doamna profesoara care îmi este și diriginta să mă mai ajute când poate și să îmi dea teme in plus iar ea a spus că așa va face dar ziua următoare când am avut ora cu ea era ca și cum mama nu ar fi vorbit cu ea vreodată.Nu știu ce pot face in legătură cu problema asta și sunt foarte stresata de ce o sa se întâmple...Am incercat sa fac exerciții in plus și acum voi incepe sa fac meditații, poate poate o sa ajute cu ceva.

4 răspunsuri:
| Adnrs a răspuns:

Cred că ar trebui să găsesti un profesor bun de matematică cu care să faci niste şedințe de meditație. Te va ajuta si la teza dar si la examen.

| Severin_Ana_1993 a răspuns:

Pai ideea e ca trebuia sa te apuci de meditatii de cand ai inceput sa ai probleme...dar oricum te vor ajuta meditatiile si acum, dar sa faci de cel putin doua ori pe saptamana.
Mai incearca sa iei caietul si sa faci primele exercitii de la lectie (adica exercitiile pe care le-ati facut in clasa), incerca sa alegi unele mai simple la inceput, sa te mei uiti de 2-3 ori peste definitii, indicatii, rezolvari etc. si sa incerci sa le rezolvi pana iti ies. Eu la un test am luat 5, si dupa cand am invatat pentru teza, le-am priceput doar asa.
Si incerca sa faci multe exercitii, dar fara stres, adica sa te apuci de exemplu la ora 15, sa faci exercitii pana la 15.50, 10 minute pauza si tot asa.
Si stai linistita, profesorii spun multe chestii pe care nu le fac.

| Iasi_DiplomeScolare_1970 a răspuns:

Incearca sa te descurci singura. Sunt multe persoane autodidacte. Culegerile au exercitii rezolvate si multe raspunsuri explicate detalat. Mai poti urmari si cele peste 500 de video de pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica.
Te asigur ca se poate, daca vrei cu adevarat!

Multa vointa, ambitie, perseverenta si succes! :)

| DyDeeaLamacorn explică:

Am uitat sa menționez ceva și îmi cer scuze. Teza deja am dat o...nu știu ce pot face in legătură cu asta deoarece cred că nota de la teza nu se poate mări.