| Ariana24 a întrebat:

Heii TPU! happy
Sunt in clasa a8-a anul acesta notele mele la matematica sunt mici 5 sau 6. Teza nu am dat-o inca dar nu cred ca nota mea va fi mai mare de 5.Nu vreau sa se inteleaga ca sunt proasta, nu; la restul materiilor am note foarte bune dar nu ma pricep la matematica. Toti imi spun ca cu sctfel de notye nu voi lua examenul si am inceput sa ma stresez de acum sad.Acasa inecrc sa fac exercitii dar nu stiu daca sunt bine si pe unele nu le stiu deloc. sad. Meditatii sigur o sa fac dar nu stiu daca o sa ma ajute sad.
Va rog sa imi spuneti ce sa fac. Trebuie sa existe o solutie si pentru mine.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Nu te mai lua dupa ce spune lumea, nu poti fii de 10 la toate decat daca esti tocilara.
Meditatiile o sa te ajute mult, depinde si de profesor, cauta unul calm si care sa te faca sa intelegi.
Ca de exemplu eu la matematica am avut medii numai de 9 in clasele 5-8 si am luat 5, 50 la examen la matematica pentru ca am avut un profesor de mate care nu stia sa predea materia corect si lua bani pe meditatii aiurea.
In liceu am numai 8 si chiar inteleg, am o profesoara buna care explica calm si compara unele lucruri cu realitatea.
Depinde mult de profesor si stai calma, gandeste-te ce vrei sa faci mai departe si pe ce sa te axezi, la liceu te vei axa doar pe materiile de bac si ceea ce iti trebuie in viata, in rest sunt neimportante si nu mai asculta de gura lumii, mereu vor avea ceva de comentat orice ai face, ramai calma si echilibrata, totul va iesii asa cum trebuie sa fie.

| Ariana24 explică (pentru Evolution):

Multumesc foarte mult chiar m-ai ajutat! Asa o sa fac :* :*

| Evolution a răspuns (pentru Ariana24):

Sa faci ceea ce te face fericitawinking lasa lumea sa vorbeasca, nu ii poti multumi pe toti oricat ai incerca, daca te mutumesti pe tine e cel mai ok.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te ajute meditatiile doar ca trebuia sa te apuci deja de ele daca esti clasa a8a

| Nonameagain a răspuns:

Doar sa inveti totul de la capat. Matematica e logica. Acolo nu poti invata pe de rost ca la istorie, de exemplu. Desteptaciunea nu e data de capacitatea de a memora.

| quantshop a răspuns:

Https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica e un site cu exercitii si probleme (clasele V-VIII) rezolvate pe intelesul tuturor. Cred ca daca vei parcurge acele video, cunostintele tale de matematica se vor imbunatati...

| Ana1998 a răspuns:

Incearca sa fii mai atenta in clasa, la explicatiile profesorului. Da-ti toata silinta si incearca sa iei si meditatii. Trebuie sa te ajute. Mult succeswinking