| anonim_4396 a întrebat:

Am sanse sa intru in Craiova la facultatea de litere-pedagogia invatamantului primar si prescoalar cu 7.11 la taxa? E o medie mica si ma tem ca nu o sa intru nici macar la taxa ca am vazut ca sunt in jur de 50 de locuri in total.

Răspuns Câştigător
| Phantelul a răspuns:

Salut, poti sa incerci nu ai nimic de pierdut, dar sa ai si un plan de rezerva ( poate alt profil asemanator din cadrul aceleiasi facultati ).
Succes!

| Conii25 a răspuns (pentru Phantelul):

Am vazut ca sunt 60 de locuri in total. Multumesc, o sa incerc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti incerca, dar ma indoiesc ca ai sanse sa intrii cu o medie atat de mica.

| Conii25 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am vazut ca sunt 60 de locuri in total. Stiu ca e o medie mica, dar ma gandeam ca poate s-a mai intrat cu 7 acolo. Nu am gasit pe nicaieri ultima medie de anul trecut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Conii25):

Draguta, daca toata stradania ta, dupa 12 ani, doar atat ti-a adus un 7, cum crezi tu ca vei face fata unei universitati superioare unde se intra cu medii de peste 8 si trebuie sa tragi puternic acolo, ca sa faci o universitate, ca nu-i joaca de la generala ori liceu.
Nu-ti fa probleme, ca nu toata lumea trebuie sa aiba facultate, poti muncii si fara dimploma universitara, ca nu-i rusine, atata vreme cat este o munca cinstita.

| Conii25 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai un mare talent de a descuraja oamenii. Nu ar trebui sa judeci fara sa cunosti. De unde stii tu ca nu fac fata la facultate? Au intrat la facultati si cu 6 si le-au terminat la buget. Asa ca stai tu linistita ca nu peste tot se intra cu medie peste 8, mai ales in Craiova. In plus bacul nu reflecta neaparat cunostintele mele, au fost colegi foarte slabi care au obtinut o nota mare in bac, doar pentru ca au avut noroc si le-a picat fix ce invatasera ( la romana ma refer) si media mea este asa mica din cauza notei la matematica, care nu imi reflecta cunostintele. Eu stiu cat pot si nu te grabi tu, fara sa ma cunosti, sa ma evaluezi. Puteam lua o nota mult mai mare in bac, dar din cauza emotiilor nu m-am putut concentra suficient si au mai intervenit si alte lucruri. Nu toti care fac facultati sunt niste genii si nici eu nu sunt vreo proasta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Conii25):

Daca abia te-ai tarat sa capeti un 7 in anii de liceu, in care este mult mai usor ca la facultate, cum crezi te ca pot crede in stare sa obtii note mari la facultate?
Dimpotriva! Nu pot sa cred asa ceva, pentru ca dovada este clara, in ce ai capatat pana acum si cam atat iti este limita.
De ce te-as mintii frumos? Cu ce te ajut?
Atributia mea, nu-i sa te laud, ca nu castigi nimic, ci sa-ti spun adevarul in fata, ca sa intelegi ca, visele tale trebuie sa fie bazate pe realitate, nu fantezii.
Cat privesc notele de la BAC, evident ca-ti reflacta cunostintele asimilate, adica, exact atat cat ai invatat. Stiu ca esti socata, dar a venit vremea sa te uiti in oglinda si sa intelegi ca, notele sunt ale tale, nu ale altora, pe invatatatul tau si capacitatile tale intelectuale.
Nu te evaluz eu fetita, ai fost deja evaluata, asta face BAC-ul, iti arata exact valoarea pe care o ai, dupa 12 ani de invatat!
Iar valoarea ta este de 7, asta este foarte clar si dovedid, prin examenele sustinute de tine, nu de altcineva.
Intr-adevar, la faculatti nu merg toate geniile, dar merg cei care au note de bun simt si sunt capabili sa invete, de aceea se face o selectie si se accepta doar cei cu medii de peste 8, chiar 8.50.

| Conii25 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai de unde sa imi stii limitele mie! Bacul nu iti arata adevarata valoare, mai exista si contestatie si in plus, bacul e un simplu test. Multi copii buni se pierd la bac din cauza emotiilor, plus ca in timpul bacului mai intervin si alti factori. Nu "abia m-am tarat sa capat un 7"! In simulari am luat note mult mai mari, deci nu vorbi fara sa cunosti! Nu mi-ai fost profesor in liceu sa imi spui tu mie de cat sunt si de cat nu sunt. In plus puteam sa iau mult mai mult in bac. La biologie nici macar nu am terminat de scris pentru ca mi s-a cerut sa refac lucrarea si nu m-am mai incadrat in timp cu toate astea, am luat 7, 75 si pe toata perioada liceului am avut numai media 10 la materia asta cum de altfel puteam foarte usor lua un 9 la aceasta materie, pentru ca subiectele mi s-au parut usoare. La romana am rezolvat bine toate cerintele, am luat 8, 10, chiar profesoara mi-a spus sa fac contestatie. Singura nota mica am luat-o la matematica, 5, 50 desi am facut meditatii 2 ani si media mea la clasa era 7-8. Am luat atat pentru ca nu m-am putut concentra si cam atat au luat toti colegii mei deoarece am avut niste subiecte peste ce lucram noi la clasa. Repet, NU esti in masura tu sa imi spui ca bacul reflecta capacitatea mea, atata timp cat mi-au spus profesori ca puteam mai mult. Nu ma stii ce pot, nu ma stii cum sunt! Se spune ca bacul iti reflecta cunostintele, dar nu in toate cazurile si nici in cazul meu. Nu stiu daca ai auzit de faza asta, dar la bac se mai si copiaza, acolo ce cunostinte mai sunt reflectate! Imi dau seama ca esti foarte limitata cand spui ca se accepta doar cei cu medii peste 8, cand sunt o multime de facultati unde s-a intrat si cu 6! Daca nu esti asa bine informata de realitatile din ziua de azi nu mai comenta! Exista si facultati care dau admitere, nu toate se bazeaza pe media de la bac. Daca eu m-am "tarat" sa iau 7, 11, cei cu 6 ce au mai facut?! happy In ultimul rand, in anii de liceu am capatat cunostinte, nu un 7, pentru ca bacul cuprinde doar o mica parte din ce inveti in liceu si se da doar la 3 materii!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Conii25):

Tocmai, de aceea se numeste BAC-ul: "examenul maturitatii", pentru ca iti arata adevarata valoare dupa 12 ani de scoala!
IDin pacate, nu poti sa-ti cere prea mult sa intelegi, ca nu prea te ajuta intelectul, caz in care, te las sa te convingi in viata, ca te consideri mult prea desteapta pentru bruma de cunostinte pe care o ai in cap. Pacat ca esti aroganta si incapabila sa accepti realitate.
Dar nu-i nimic, viata reala, te va pune la colt si iti va arata cat esti capabila.

| Gabriela_Gabi_1999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Farte urat din partea ta. Nu cred ca avem aici de-a face cu vreo inteligenta cenusie... asa ca in loc sa stai sa te certi cu copilul asta care, da a luat 7, dar pe carca sa nu a ta, mai bine te duci si faci ceva sa te destinzi cum ar fi bungee jumping... fara coarda elastica.

Ce e cu rautatea asta a ta. Probabil ca ai o viata foarte trista si singurul scop e sa ii faci pe altii sa se simta mizerabil fara nici un motiv. Sa iti fie rusine

| Conii25 a răspuns:

Cum poti spune asa mari prostii! Eu cred ca viata te-a pus pe tine la colt de ai frustrarile astea si esti rupta total de realitate. Faptul ca esti asa fixista si comentezi despre o persoana fara sa o cunosti iti arata prostia si e o prostie crunta. Ai un tupeu prostesc, in primul rand, eu am pus o intrebare daca am sanse sa intru la aceea ramura, iar tu, de la intrebarea mea ai decalat la a ma descrie pe mine ca mi-e limita la 7, fara macar sa ma cunosti! In loc sa te dai desteapta raspunzand fara folos, mai bine ai face ceva foslositor si te-ai mai documenta, ca informatia ta e foarte "vaga". Te-ai descris perfect @KatyEscu! De aici dovedesti cat de limitata poti fi, odata ce aberezi niste lucruri despre o persoana pe care nici macar nu o cunosti! O tii una si buna cum ca bacul reflecta cunostintele mele, fara ca macar sa stii despre ce vorbesti! Trezeste-te la realitate! Se intra cu medie doar peste 8 la buget, nu la TAXA! Cat tupeu si cata nesimtire poti sa ai sa spui despre o persoana pe care nu o cunosti ca " nu o ajuta intelectul". Nu am spus si nici nu ma consider vreo destepata, dar invat destul de bine si stiu foarte bine ca pot sa fac fata unei facultati. Incerci sa imi demonstrezi mie ca stii tu mai bine ca "vai, ce proasta sunt ca am luat 7 im bac". Tu uiti un lucru ca fiecare persoana se cunoaste pe sine si stie ce poate si ce nu. Cu siguarnata nu esti persoana care sa imi spuna mie ce pot si ce nu! Te dai atotstiutoare si de fapt habar nu ai! Cunosc persoane care au luat 6 si ceva in bac si au terminat facultatea cu brio! Cred ca "bruma ta de cunostinte" te impiedica sa intelegi lucrul asta! Ce mentalitate sa ai sa ma blochezi pe site-ul asta! happy De aici imi dau seama ca te-ai simtit jignita ca te-a contrazis cineva si ca nu poti sa admiti ca si altcineva are dreptate! Nu stiu ce varsta ai, dar sper sa fii mai mica decat mine, pentru ca un om matur nu se comporta asa! Tu care nu ma cunosti imi spui mie ca mi-e limita la 7, desii am explicat forte bine de ce am luat nota asta si mi-au spus PROFESORI, care asta le e meseria sa evalueze cunostintele, ca sunt de o nota mai mare! Cum sa afirmi ce ai scris tu in raspunsul tau eronat despre mine, fara ca macar sa ma cunosti! Sper doar sa ai varsta de pana in 18 ani, ca altfel nu imi explic!