| Monyyyyy a întrebat:

Am scris la atestat despre masina asincrona trifazata este același lucru cu motorul asincron trifazat? Am zis motor in loc de masina :-(

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motor asincron trifazat = aceasta e denumirea corecta (nu "masina").
Deci ai scris corect, daca ai scris "motor".

| Raducons a răspuns (pentru Bula):

Este acelasi lucru mai studiaza problema inainte ca sa vorbesti.

| Bula a răspuns (pentru Raducons):

Tu ai auzit de "motor pas cu pas"?
Cum ar fi sa se spuna ca circuli cu "masina pas cu pas"? laughing
(acel tip de motor este folosit si la vehicule (masini) electrice. tongue )

| Raducons a răspuns (pentru Bula):

Se foloseste si termenul de masina, fata nu o gresit cand a folosit cuvantul motor in loc de masina.Nu te mai da destept.Cred ca am raspuns concret.

| Bula a răspuns (pentru Raducons):

Nu ai raspuns corect!
Masina este ANSAMBLUL in care motorul este care-l pune in miscare.
Daca vorbim, sa vorbim corect, nu ca cei de la piata.
Fata a scris CORECT: MOTOR ASINCRON.

| Raducons a răspuns (pentru Bula):

A scris corect sunt de acord

| T0T a răspuns:

Motorul este o componentă a unei mașini. Nu era tocmai ok să spui „mașină asincronă trifazată" căci atunci când dai un titlu al unei mașini pui acolo o caracteristică mai clară. De exemplu spui de mașina de dat palme la poponeață. Dacă în loc de asta îi spui mașină asincronă trifazată eu habar nu am care e rolul ei iar pe mine mă interesează în primul rând rolul ei deci corect e să spui „Mașina de dat palme la poponeață". Mașina are mai multe componente, nu doar un motor, deci dacă te referi la o mașină trebuie automat să tratezi și celelalte componente, nu doar motorul. Deci „Motor asincron trifazat" e varianta corectă și relevantă. Ai greșit dar din noroc ai greșit bine și nu ți-ai transformat proiectul într-un dezastru.

| Monyyyyy explică (pentru T0T):

Deci trebuie sa înlocuiesc in proiect cuvântul masina cu motor?

| T0T a răspuns (pentru Monyyyyy):

Dacă te-ai referit doar la funcționalitatea motorului și nu ai adus în discuție alte componente, da.

| xerxes1 a răspuns:

Masina asincrona poate functiona in regim de motor, de generator sau de frana electrica.
Deci ai gresit.

| Raducons a răspuns:

Este ok nu iti face griji, o masina este practic un motor,
La scoala am avut un curs care se numea Masini electrice si am studiat motorul electric sincron si asincron.

| Bula a răspuns (pentru Raducons):

"Masini electrice" este numele generic ale masinilor care functioneaza pe baza curentului electric.
Motorul este componenta de actionare a masinilor, care poate fi de mai multe feluri: sincron, asincron, de curent continuu, pas cu pas, linear etc.