| SomeRandomDude a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Am probleme cu matematicasad daca nu i-au macar 7 raman...Ma puteti ajuta la problema aceasta? Doar inceputul ca restul ma descurc! Decitongueerimetrul unui triunghi echilateral este egal cu perimetrul unui patrat cu apotema de 12 radical din 3 cm.Calculati perimetrul, aria triunghiului si lungimea apotemei.Va rog frumos! Am nevoie de ajutor macar sa ma ajutati sa aflu aria ca restul stiu de la formule! Multumesc din tot sufletul!

Răspuns Câştigător
| HeiligKreuz a răspuns:

Apotema patratului este jumatate din latura lui.Deci daca apotema este 12 radinal din 3 atunci latura este 24 radical din 3.Perimetrul patratului=24 rad. din 3 x 4 =96 rad. din 3.
1.P patratului= P tr. echilateral.
Aria:l patrat radical din 3/4."l" este 96 rad.3 : 3 care da 32 rad. din 3.
Aria este 768 cm patrati.
Apotema este o treime din latura.

1 răspuns: