| Alex2500 a întrebat:

Am si eu o intrebare destinata celor ce au dat testul TOEFL.

M-am programat in aceasta sambata pentru test si am primit un email in care imi era mentionata ora de incepere si anume 9:00 si ora la care sa ma prezint...si anume cu o jumatate de ora inainte.
As vrea sa stiu daca trebuie sa fiu acolo exact la 8:30 sau mai se poate face raportarea si la 8:45 de exemplu...

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Ca un tot unitar, nu a fost foarte greu, dar nici foarte usor, adica daca te-ai pregateai cateva luni inainte mai intens va fi bine! Structure si Reading mi s-au parut cele mai usoare parti.La Writing mi-a picat ceva naspa, nu-mi mai amintesc ce, dar m-am descurcat eu pe acolo desi nu am facut perfect.
Acum ca amintesti de Speaking...profa mea de engleza mi-a spus odata ca asta e partea cea mai grea, in primul rand pentru ca in Romania elevii sunt invatati ca la limbile straine sa faca multe exercitii pe manuale si carti si uita de cea mai importante functie a limbajului, si anume cea verbala.Am avut muuuulte emotii la speaking pentru ca stiam ca se prind examinatorii imediat daca stii sau daca n-ai nicio treaba cu limba.In fine, pe moment iti va parea nasol de tot stresul la care esti supusa, dar aminteste-ti mereu de avantajele pe care le ofera diploma pe care o vei primi.Succes din nou... sper ca te-am mai linistit!happy

7 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Daca ti s-a spus sa fii acolo cu o jumatate de ora inainte de inceperea testului, respecta ce ti s-a spus.

| AnnAnne a răspuns:

Trebuie sa fii neaparat la 8.30.

| Alex2500 explică (pentru AnnAnne):

Ms de raspuns si de sfat! Apropo...Cum ti s-a parut testul ca dificultate? Am facut mai multe teste de reading si de listening dar mi se pare cam dificila partea de speaking...

| AnnAnne a răspuns (pentru AnnAnne):

Te-ai pregatit*

| AnnAnne a răspuns (pentru Alex2500):

Ca un tot unitar, nu a fost foarte greu, dar nici foarte usor, adica daca te-ai pregateai cateva luni inainte mai intens va fi bine! Structure si Reading mi s-au parut cele mai usoare parti.La Writing mi-a picat ceva naspa, nu-mi mai amintesc ce, dar m-am descurcat eu pe acolo desi nu am facut perfect.
Acum ca amintesti de Speaking...profa mea de engleza mi-a spus odata ca asta e partea cea mai grea, in primul rand pentru ca in Romania elevii sunt invatati ca la limbile straine sa faca multe exercitii pe manuale si carti si uita de cea mai importante functie a limbajului, si anume cea verbala.Am avut muuuulte emotii la speaking pentru ca stiam ca se prind examinatorii imediat daca stii sau daca n-ai nicio treaba cu limba.In fine, pe moment iti va parea nasol de tot stresul la care esti supusa, dar aminteste-ti mereu de avantajele pe care le ofera diploma pe care o vei primi.Succes din nou... sper ca te-am mai linistit!happy

| AnnAnne a răspuns:

P.S. Succes la examen!happy

| Alex2500 explică (pentru AnnAnne):

Nu pot sa trimit mesaj pentru ca am statutul de junior, asa ca o sa iti raspund aicibig grin
Testul a fost rezonabil, insa pana la urma partea de vorbire a fost intr-adevar cea mai grea deoarece nu ma puteam concentra prea bine deoarece era galagie( aprox toti am inceput in acelasi timp). Pe de alta parte, partea de eseu a fost cea mai usoara si timpul a fost suficient. Celelalte 2 parti, hmm,, nu sunt sigura de anumite raspunsuri ce se bazau pe deductie mai mult... eliminam 2 variante de raspuns si mai ramaneau 2 si in cele din urma o alegeam pe cea pe care o consideram eu mai corecta. Sper totusi la un scor bunicel. Apropo, mai am o intrebare legata de test. Rezultatele vine in 2 saptamani sau in 15 zile lucratoare( asta ar veni cam dupa 3 saptamana)? Sunt nerabdatoare sa aflu rezultatul.

| AnnAnne a răspuns (pentru Alex2500):

Ma bucur ca mi-ai raspuns si ca nu ti s-a parut greu testulhappy. Referitor la intrebare, rezultatul il vei primi, cel mai probabil in 15 zile(inclusiv weekendul), dar s-ar putea sa vina mai devreme, cum am patit eu.Iti tin pumnii!big grin