| schlau a întrebat:

Am si eu o intrebare:Nu stiu la ce profil sa dau.As opta ori pentru mate-info, ori pentru "stiinte ale naturii". Am inteles ca nu difera prea multa( doar o ora de mate in plus). Ce mi-ati recomanda?

P. S:Tinundu-se cont ca la matematica sunt varza fata de celelalte materii.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Din moment ce ai zis ca nu te pricepi la mate, inseamna ca esti bun la materiile de uman(adica romana, limbi straine)si ar fi mai bine sa dai la filo normal sau bilingv pentru ca mate-info si stiinte sociale se cam aseamana.
Eu sunt la mate info si nu pot sa zic ca e greu dar trebuie sa te pricepi la materiile de real gen info, mate, chimie, fizica.Matematica din generala nu prea se aseamana cu cea din liceu(care dupa parerea mea e mai usoara dar depinde, am colegi care spun ca e mai grea)in plus vei mai face si info, care se leaga foarte mult de mate.
Daca ai o gandire umanista, iti place sa inveti la limbi straine, retii greu logica matematicii sfatul meu ar fi sa te duci la filo normal/bilingv. Daca ai o gandire structurata pe real, iti place mereu sa calculezi, nu iti plac limbile straine, sa nu te ia nimic prin surprindere mai bine ai da la mate-info. Daca iti place medicina, cercetarea, chimia, da la stiinte ale naturii.

6 răspunsuri:
| ANAANAklhnkln a răspuns:

Eu am intrat la mate-info si intr-a 8-a stiam toata materia(la evaluarea nationala am luat 10 curat). acum imi este f greu si daca as da timpul inapoi as da la stiinte, pentru ca e mai lejer.
depinde si la ce liceu dai, pentru ca eu am dat la Colegiul Nat. Mihai Viteazul
mai bine dai la stiinte, daca nu stii mate! si oricum te poti muta la o clasa de mate-info daca te razgandestiwinking
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca crezi ca nu faci fata la matematica, mai bine du-te la "stiinte ale naturii", dar trebuie sa mananci chimia si biologia. Am inteles ca materia de la biologie din clasa 11 este 95% din materia clasei a VII-a. Sau, daca crezi ca esti chiar "varza la mate", du-te la filologie (bilingv - limbi straine). Acolo ai doar o singura ora de mate pe saptamana, sau, cu 2 ore de mate pe saptamana, du-te la stiinte sociale. vezi ca bilingvul si stiintele sociale sunt la profil UMAN, nu REAL... sper ca te-am ajutat cu ceva. La profilul UMAN, am inteles ca subiectele de la BAC-ul de la matematica vor fi diferite (fata de cel de la mate-info). Va fi mai mult materia clasei a VIII-a parca... FUNDITA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti praf la mate dai la stiinte.
Se face mate in prostie la MI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cui ii dai fundita?

| bumblebee a răspuns:

Eu sunt la mate info si se face matematica nu gluma.asa ca daca nu te pricepi si nu-ti place nu te sfatuiesc sa dai acolo...in schimb la stiinte ale naturii se face mai usoara.happy

| Alee_6048 a răspuns:

Daca nu o ai cu matematica du-te la Stiinte tongue, sau la Uman(filologie)daca aveti si profil din asta, eu la uman sunt, si pot sa zic ca e super ok. Faci doar 2 ore de matematica pe saptamana, dar se pune accent pe romana(se face doar literatura)si sunt 4 ore pe saptamanawinking