| razboinicu2016 a întrebat:

Am si eu o intrebare si as vrea un raspuns.Azi au venit rezultatele la evaluarea nationala.La matematica ma asteptam la nota 8 si am luat 8.65.La romana ma asteptam la 8, 5 si am luat 6, 2.Ce sa fac, sa depun contestatie.Ma asteptam la o nota mult mai mare.Am si scrisul destul de urat poate si din cauza asta.Ideea e ca daca imi scade nota mai mult o sa am probleme mari.Nu sunt singurul care a luat asemene note.In clasa la mine e a doua nota.Ce sa fac sa risc si sa depun contestatie sau sa las treburile asa?

5 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Nu depune contestație. Dacă nu o să ai cu minim un punct mai mult, nu-ți va modifica nimic. Plus, că de obicei scade nota, nu crește la contestații, deci ți-ai lua țeapă. Oricum, doar un sfat a fost, faci ce vrei. ^^

| jamal000 a răspuns:

Eu zic sa nu depui contestatie pentru ca la romana depinde foarte mult de interpretare si e posibil sa iti si scada!

| MYK3 a răspuns (pentru jamal000):

Daca vei citi pe site-ul ministerului educatiei ai afla ca te inseli si prin legea in vigoare nota nu se scade in niciun caz dupa depunerea contestatiei. Mai bine te-ai documenta inainte sa dai raspunsuri aiurea doar penteu un tricou. Felicitari pentru ca ai descurajaz pe cel care a intrebat, probabil toate viata lui depinde de nota aia. Pentru cel ce intreaba: imi pare rau ca nu am fost aici mai devreme sa te lamuresc.

| LSMM a răspuns:

La contestație se acoperă nota initial, profesorul nu poate fi influențat. La română au fost note foarte mici anul ăsta.
Eu zic să depui contestație. Am un coleg de media 10 la română și a luat 7, deși a zis că a făcut de peste 8, 5.
Decât să regreți după, mai bine încearcă. Vorbește cu profesorul tău de română și roagă-l să-ți reevalueze lucrarea. O să te întrebe ce-ai făcut. Dacă îți zice că meritai mai mult, fă contestație!

| BlackNinja a răspuns:

Mie mi s-a zis ca notele au fost puse in favoarea elevului de catre Domn Director.La romana e greu sa aproximezi cat iei, deci nu se stie daca ai chiar trebuia sa iei mai mult.Eu mereu fac totul, in opinia mea, perfect, dar mereu se gaseste cate un lucru care sa fie gresit si sa iau 8-9.50.Daca tu stii sigur ca ai facut mai bine depune contestatie.Eu,din cate am auzit, la contestatii se corecteaza la sange, si e destul de riscant.Deci ar trebui sa depui contestatie daca stii sigur ca meritai mai mult...dar cum am zis e periculos.