| deisy006 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de un raspuns bun, cat mai repede. Am luat la evaluarea nationala 9, 70 la mate si 8, 20 la romana. As vrea sa depun contestatie la romana, eu ma asteptam la un 9, am gresit decat la subordonata,
Imi vor scade sau imi vor adauga?
Ce imi propuneti sa fac?

8 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Poate ai gresit doar la subordonata, dar daca si acolo ai scris la fel ca si intrebarea asta, nu ma mira defel. Poti face contestatie, dar nota se va modifica doar daca diferenta dintre nota actuala si nota dupa contestatie este mai mare de 0, 5 puncte.

| kzd a răspuns:

Fa contestatie daca tu crezi ca nu ai gresit mare lucru, dar sincer sa spun eu anul trecut am intrat la liceu si am luat la romana 8, 8 si credeam ca merit un 9, 3, am vrut sa fac contestatie, dar mi-a fost frica sa nu imi scada, deci nu stiu ce sa zic

| robertp1 a răspuns:

Eu zic sa faci contestatei, asa si eu acum 2 ani am luat tot 8 si ceva, si nu am facut ca imi era frica, si majoritatea colegilor mei au facut si le-a marit-o, la unii de la nota 5 la nota 9, nu glumesc. Eu zic sa faci cat mai repede ca o sa regreti dupa

| ionutz04 a răspuns (pentru robertp1):

Imposibil! nu se dau 4 puncte! asta ar insemna ca primii profesori care au corectat is prea prosti si trebuie dati afara din invatamant sau cealalta varianta a doua comisie de corectare a luat SPAGA. la contestatie se dau sau se iau maxim 50 de sutimi.

| robertp1 a răspuns (pentru ionutz04):

Eu asa stiu, asta este, eu vorbesc de primul an cand s-a dat evaluarea

| Biiiancaaaaaa a răspuns:

Imi va scade laughing
La cum scrii multumeste-te cu 8.20
Sigur ai gresit la compuneri laughing

| CristiMessi a răspuns:

Buna...Daca tu crezi ca ai gresit doar la subordonata fa contestantie! Dar poate ai gresit si la compuneri!

| ionutz04 a răspuns:

La contestatie se dau si se iau maxim 50 de sutimi. deci tu poti lua 8, 70 maxim sau 7, 70. dar din ce am patit eu la bac se ia nota cea mai mare mie mi-a scazut la contestatie vreo 25 de sutimi. dar nota finala a ramas aceeasi fiind mai mare la prima corectura happy acum tu decizi happy