| Sashavalentine a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si sunt avansat engleza (fac din a 3-a) iar franceza fac din a 5-a. Vreau sa ma duc la filologie si o sa am de ales intre franceza si germana la limba. As alege germana, dar nu stiu daca in clasa a 9-a poti si incepator la germana sau ca sa faci germana in a 9-a trebuie sa fi facut si in 5-8? D: Sau depinde de liceu?

2 răspunsuri:
| SweetMinion a răspuns:

Nu ti-as sugera sa mergi la germana,germana este mult mai grea decat franceza,si asta vine de la cineva care a facut germana. Dar daca tot vrei sa alegi germana,atunci va trebui sa iti faci rost de niste culegeri dinainte,sa faci exercitii si sa inveti cu cineva care stie germana,nu la toate liceele se I-a de la inceput cu acei elevi care nu stiu franceza/germana. Eventual daca sunteti mai multi in clasa care sa nu stiti germana,atunci da, va I-a mai usor, va invata alfabetul, si incetul cu incetul inveti si tu, e mai greu pana te prinzi.

| Sashavalentine explică (pentru SweetMinion):

Aleg germana pentru ca mi se pare mult mai frumoasa si interesanta decat franceza. Franceza o fac din a 5-a si nu stiu absolut imic pentru ca nu imi place si nu am vrut sa o invat, insa am vointa sa invat germana.Deci nu conteaza care e mai grea.winking Siii mersica m-ai lamurit.