| ALYNAMARYA a întrebat:

Trec la liceu si nu pot sa ma hotarasc la ce profil sa merg: la mate-info se face multa fizica, iar eu nu prea sunt prietena cu ea, dar imi place informatica sau la stiinte sociale, dar nu stiu nimic despre profilul asta. Ce ma sfatuiti? Chiar nu stiu ce sa fac.

fundita:X:*:X. Ms mult.

Răspuns Câştigător
| georgiana_6517 a răspuns:

La Stiinte Sociale materiile sunt cam aceleasi ca si in clasele 5-8 doar ca mai ai materia de profil.In clasa a 9-a faci logica, in a 10-a faci psihologia si educatia antreprenoriala, in a 11-a economie si sociologie iar in a 12-a filosofie.Pe langa acestea profilul se mai axeaza pe geografie, istorie, engleza. Face doar 2 ore de mate/saptamana, 2 ore de informatica(tehnologia informatiei), pana in clasa a 11-a faci si cate 2 ore de fizica, chimie, biologie. Profilul e destul de usor(parerea mea).Se da teza la engleza, materia de profil din anul respectiv( a 9-a la logica, a 10-a la psihologie, a 11-a la economie iar a 12-a la filosofie), romana si istorie sau geografie (la alegere). Nu stiu ce sa-ti mai zic. Daca mai ai intrebari le astept.

6 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

La stiinte sociale. pei aici pe primul plan este logica, istoria, geografia. te aici te poti duce la drept, jurnalism si in special psihologie. si este cel mai usor profil dintre toate. la mate info. se pune accent pe mate si pe info, cel mai greu profil, la sf clasei a12a primesti un atestat. parerea mea este ca la mate info ar trebui sa fie persoane care nu trebuie sa toaceasca acasa lectiile deoarece le retin din clasa. bafta :*

| Bezea a răspuns:

Sa inteleg ca te opresti la liceu? Nu faci si o facultate? Ma rog eu iti recomand sa faci ceea ce iti place pentru ca te ajuta sa inveti mai usor. Spre exemplu eu am reusit sa invat japoneza cat de cat intr-un an. Am facut un liceu economic 4 ani iar cand am ajuns la facultate acelasi profil m-am lovit de un zid si am luat cam totul de la 0.

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

La stiinte sociale baza este pusa pe Isto-Geogra.

In legatura cu mate-info. stii cum e vorba: Painea nu e asa de buna dar nu poti sa mananci dulceata goalawinking

| Al3xBest a răspuns:

La mate-info...io nu as merge! in primul rand e foarte grea matematica acolo! de ce nu mergi la filologie! e foarte bine acolotongue materiile sunt usoarewinking

| smashboy a răspuns:

Te duci unde iti place la mate - info se face matematica si informatica foarte mult iar la ss nu prea se invata

| aLLin a răspuns:

Poti sa dai informatica intensiv sau daca nu stiinte sociale.

P.S : daca nu sti nimic.intreaba si tu prieteni sau cauta pe net