| bunicisibuni a întrebat:

Am si eu o problema, sunt disperata si mi-e frica. Trec a9-a pe mate-info(intesiv engleza). Problema e ca nu stiu engleza, stiu cateva lucruri si sa mai traduc unele chestii, dar eu as dori sa vorbesc cursiv tinand cont ca o sa am nevoie de ea la facultate. Nu stiu cum sa o invat. De doua zile ascult muzica in engleza si ma uit la filme, dar nu apar efecte. O sa sune ciudat, dar am vrut sa ma sinucid din cauza asta. Si au mai fost implicate in aceasta alegere si cateva certuri cu parintii. Am inceput meditatii si profa mi-a zis ca trebuie sa stau mereu conectata la engleza ca sa imi dau drumu...ideea e ca nu m-a mai sunat sa hotaram cand ne vedem din nou. Sunt asa speriata! Vreau sa o invat, dar parca nu pot. Mama m-a facut proasta din cauza asta si mi-a zis ca nu o sa fac nimic cu viata mea. Meh! Ma simt asa prost! In 5-8 am avut mereu schimbati profesorii si ma rog...Nu stiu ce sa mai fac! Sfaturi? Ajutor!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ORi te apuci de meditatii sau poti invata engleza intr-un mod mai distractiv de genul sa te uiti la un film cu subtitrare in engleza pentru inceput iar cu timpul sa renunti si la subtitrare. ORicum, o sa se reia materiile deci macar lucrurile de baza o sa ti le dea din nou la engleza si o sa vezi atunci pe ce trebuie sa te axezi mai exact.

| soraGrime a răspuns:

In primul rand, linisteste-te! Engleza se invata usor, pentru ca avem contact cu ea zilnic. Eu am invatat multa engleza la varsta ta prin intermediul 9gag-ului laughing Intra si tu pe site-uri cu ce te intereseaza pe tine, dar in engleza. Dupa ce stabilesti cunostintele de baza, gen expresii uzuale si informale, poti trece si la partea teoretica(dupa parerea mea mi se pare ineficienta bombardarea elevului cu teorie din prima). Evident, va trebui sa iei meditatii, as avei da randament mai bun. Incearca sa faci conexiuni logice in minte, pentru ca engleza este logica si usor de priceput. Nu incerca sa inveti pe de rost cuvinte, ca le vei uita. Incearca sa le asimilezi treptat. Ele se vor prinde undeva in subconstient si vor veni cand te astepti mai putin. Va trebui sa faci exercitii de gramatica, dar acestea vor deveni destul de usoare cand prinzi miscarea. In orice caz, cand intri la liceu nu te astepta ca colegii tai sa fie asi la engleza. Si eu cand am intrat intr-a 9-a(la profil bilingv engleza) eram sigura ca toti stiu engleza si ca o sa fiu praf. Majoritatea vin nepregatiti din gimnaziu, pentru ca profii sunt putin interesati. Profele din liceu recapituleaza de obicei gramatica. Nu te sfii sa pui intrebari! Mult succes si multa feericire! Vei vedea ca o sa 'absorbi' engleza usor-usor! (p.s.: sa vezi cum e germana... pff)

| Interfectorem a răspuns:

În primul rând, nu e nevoie să te sinucizi. Mai ales din motivul ăsta banal. Orice problemă are soluție, mai puțin moartea.
Trecând la probleme cu limba străină, recomand să iei tot de la 0, chiar dacă va dura ceva. Trebuie să acorzi atenția necesară și să depui un efort, eventual să înveți mai mult decât ți se cere.
Pentru început, recomand acest site:
http://www.invata-rapid.com/p/engleza.html

| AddInNa99 a răspuns:

Recomand "engleza fara profesor" e foarte buna