| bunicisibuni a întrebat:

Deci am o mica depresie cred. Trec a9-a si nu stiu engleza si ma simt super proasta si din cauza acestui lucru si a mai multor vreau sa ma sinucid. Ideea e ca ns ce sa fac ca sa o invat. Am inceput meditatii si fac gramatica, dar nu stiu mi-e frica. Sunt si la prima clasa de mate-info din ora sis am intesiv engleza. Help me! Sfat, orice...

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)! sad

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... thinking

| Doub a răspuns:

Vrei să te sinucizi că nu ştii engleză?laughing))
Fun.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| GreenBubble a răspuns:

straight face Cum sa iti vina sa te sinucizi pentru ca nu ai invatat engleza? Ia lucrurile mai usor, viata ta nu se reduce la a sti engleza, sunt o multime de oameni care au supravietuit fara sa stie engleza. Faptul ca ai intrat la intensiv engleza si tu nu sti nu e un capat de tara, crede-ma.Eu in clasele3-8 am facut germana si engleza, la liceu am intrat la filologie intensiv franceza, nu stiam nici un cuvant in franceza, nici sa numar pana la 10 si pana la sfarsit de calasa a9-a am ajus sa iau si 10 la franceza.In primul rand calmeaza-te si fi optimita, o sa o reusesti sa o inveti, nu cred ca e chiar imposibil, continua meditatiile si pune-te pe studiat, daca tu consideri ca nu ai inteles ce ti s-a predat pana acum cere explicatii pana te lamuresti, ia totul de la 0 pana intelegi si nu mai face o drama din asata.

Take care!(^_^)

| SebastianBoanca a răspuns:

Eu am inceput de curand sa fac Vlogging. Vreau prin videourile mele sa ajut oamenii pentru ca am trecut prin multe experiente, dintre care multe grele si confuze. Vreau sa te ajut. Daca vrei trimite-mi pe youtube un mesaj cu problema ta mai detaliata si eu o sa ti fac un video in care o sa imi dau cu parerea si o sa incerc sa te ajut. Stai linistita, daca vrei numele tau de youtube va ramane anonim, dar spune-mi asta in mesaj. Acesta e canalul meu de youtube:https://www.youtube.com/channel/UCmb5NjB3jS4qFjqDRZbzfZw
O zi frumoasa sa ai! :)

| CrissCristina25 a răspuns:

Stai calma, si eu am intru a9-a si crede-ma ca mare engleza nu stiu. Stiu sa numar si cateva culori, atat.
In general invatam engleza in anii de liceu, o luam intr-un fel de la 0. Am zis ca vara asta sa mai fac niste exercitii la engleza dar prin august. Si eu am aceeasi problema dar niciodata nu am avut intentia sa ma sinucid dintr-o porcarie. O vei invata mai ales ca faci si meditatiiwinking.