| OfCourseNot a întrebat:

Am terminat clasa 9 mate-info. Ceea ce ma intereseaza este informatica, deoarece doresc sa urmez o facultate de informatica. Stiu deja cate ore pe saptamana o sa fac in fiecare an: clasa 9 - 1 ora// c 10 - 1 ora // c 11 - 4 ore // c 12 - 4 ore. Cu atat de putine ore o sa reusesc sa iau bac-ul la info cu nota acceptabila (8)? Bineinteles ca sunt ambitios pe tema asta si sunt dispus sa invat si singur daca vad ca nu este ceea ce imi doresc. Totusi anul asta am fost cam dezamagit de profesorul nostru de informatica. este destul de batran. cam 60 de ani si toate orele se petreceau in laborator, dar nu ne-a predat, ne dadea sa copiem dint-un word sau site lectia...are o atitudine foarte chill. Poate facea asta ca suntem la inceput si programa este lejera, dar ma intreb cum o sa predea cand "se impute treaba".

1 răspuns:
| Zaygon a răspuns:

Presupun ca esti mate info simplu si de aia ai asa putine ore(la intensiv se fac cu 3 in plus in fiecare an pentru ca alea 3 sunt de lab).
Bacul la info este usor daca lucrezi probleme constant si iti spun pentru ca eu am fost la intesiv, lucram problemele care ni le dadea profu si nu numai(am lucrat si din nite manuale) si am facut in clasa a 12-a vreo 5 variante de bac in semestrul 2 si am luat 10.
Iti recomand daca vrei sa faci probleme pe pbinfo.ro pentru ca are si tester automat si te poti verifica.
Daca vrei materiale de unde poti citi despre algoritmi lasa-mi un mesaj.winking