| johnbucuresti a întrebat:

Cat ma costa 1 Kw de curent electric in Bucuresti?
Am un aer conditionat
si as dori sa stiu cati bani o sa dau /ora de functionare
daca il pornesc
el consuma 5Kw/ora

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu il mai porni daca ti e frica ca dai faliment

| johnbucuresti explică (pentru suntserios):

EU DEJA DAU LA CURENT 300 LEI / LUNA si simi strica starea de spirit.
am 2 copii
carora trebuie sa le spele toata ziua diverse chestii cu masina de spalat
Asa ca ma impovareaza cheltuielile chiar ma face sa ma simt rau.
Daca ma costa 50 ron / zi faptul ca aprind aerul conditionat atunci nu il mai aprind

dar daca ma costa 10 ron / 10 ore atunci gata sunt dispus sa il deschid.

togmai asta vreau sa aflu cat ma costa

| moshulica a răspuns:

E de 24000 BTU, produs acum muuuulti ani si pus intr-o sala de bal astfel incat sa functioneze permanent la capacitate maxima? Ca altfel nu vad cum ar putea consuma 5 kv/ora.

Iti raspund totusi la intrebare. Tarifele nu sunt unice. Trebuie sa te uiti pe o factura, sa vezi tipul contractului (majoritatea sunt tip monom), apoi cauti aici:
https://www.enel.ro/......ntenia.pdf

| MbCristi199 a răspuns:

KW*ora nu KW/ora, geniilor

| suntserios a răspuns (pentru MbCristi199):

Ce mah?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mah=mili amperi sau ce?

| MbCristi199 a răspuns (pentru suntserios):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Watt-or%C4%83

Un watt-oră (pronunțat [vatoră], cu sufixe flexionare fie la primul element, fie la al doilea: wattul-oră, wați-oră etc. sau watt-ora, watt-orele etc.), notat Wh sau W·h, este o unitate de măsură pentru energie, egală cu cantitatea de energie transferată de un proces care dă sau primește o putere de un watt timp de o oră.

În mod greșit, se utilizează adesea formularea kilowatt pe oră (kW/h). Este o exprimare eronată, pentru că wattul și kilowattul sunt unități de măsură pentru putere; în consecință, unitățile de putere (doar) înmulțite cu o unitate de măsură pentru timp dau unități de măsură pentru energie (energia este puterea înmulțită cu timpul sau, invers, puterea este energia transferată în unitatea de timp). În exprimarea greșită, kilowattul împărțit la o unitate de măsură pentru timp (kW/h), ar da o unitate de măsură pentru viteza de variație a puterii.

| rrrp a răspuns (pentru MbCristi199):

Kwh dar pentru ca zici consum pe ora ai tendinta sa pui supra ala.
matematic e kwh, da.
si mah sunt miliamperi ora, nu miliamperi. e o capacitate. cum am zis si aici:
...li-amperi/
e greu sa schimbi interpretarile oamenilor daca ei inteleg altfel.

si ca sa raspund, vezi cat costa un kwh si inmultesti cu 5 si atat o sa platesti pe o ora.

dar mi se pare o putere f f mare pentru un aer.

| MbCristi199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mega amperi ora

| MbCristi199 a răspuns (pentru rrrp):

Explicatia e mai sus, cu tendinta e alta discutie, nu justifica greseala.

Mah = Mega amperi ora; mah = mili amperi ora.

| MbCristi199 a răspuns:

5 KWh este in consum normal, crad ca de clasa A sau A+