| Ben. a întrebat:

Anneliese Marie Frank ar fi implinit 80 de ani si probabil ca ar fi fost o bunicuta fericita in franckfurt.asta daca n-ar fi murit de tifos la bergen-belsen.in afara de tatal ei, au murit toti membrii familiei in diverse lagare de concentrare. fetita aia a lasat un jurnal ca sa n-o uitam. le rog pe toate fetitele de 13 ani (si nu numai pe ele) sa-i citeasca jurnalul ca sa nu fie uitata.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Jurnalul Annei Frank - se gaseste cu mare greutate... Exista in biblioteci o editie mai veche din 1959. Se pare ca s-a reeditat dupa 1990 la Editura Humanitas... Unele biblioteci au cumparat-o. In rest poate fi gasita la Anticariate. Este o carte pe care o recomand si eu cu caldura. Este scrisa frumos, plina de sensibilitate, foarte matura pentru o fetita de 13 ani... Este un punct de vedere inedit al holocaustului. Daca intelegeti engleza va recomand sa ascultati un fragment...
http://www.youtube.com/watch?v=M6618b51CNY&NR=1

2 răspunsuri:
| yael a răspuns:

I-mi pare rau pentru ea si pentru romanca noastra eva heyman a carei poveste este identica cu cea a annei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumos. Eu o sa editez o carte cu poeme despre Eva Heyman care a fost gazata la Auschwitz...Sa nu uitam trecutul, pentru ca acest acum atomic o sa distruga lumea, daca nu refacem o evocare... Da, sa pretuim dreptul la viata...Silviu Goran poet 0764656922, vs