| Roxanne22 a întrebat:

Anul asta trec clasa a 8 a si deja ma gandesc la ce liceu voi intra. O sa fiu un pic cam greu, dar sper ca o sa fie bine. Problema este ca nu stiu ce licee sa trec. As prefera ceva fara matematica, ceva nici foarte usor, nici foarte greu. Ma gandesc ca as putea sa intru oriunde tinand cont ca am media peste 9.50. Ce ma sfatuiti sa fac? happy

Răspuns Câştigător
| MissG_4403 a răspuns:

Buna! eu am terminat anul acesta clasa a 8a! Daca nu iti place matematica, nu iti recomand mate-info(bineinteles), dar nici stiintele-naturii, ca cei din fata mea, pentru ca oricum la stiintele-naturii se face m2(adica putin mai usor decat la mate-info, m1), insa este tot un profil real, cu 4 ore de matematica, cu teza si bac la matematica! in locul tau m-as duce pe filologie bilingv-en/ger/fr, sau chiar stiinte sociale. media iti permite cam orice profil, depinde ce iti place!

mult succes in clasa a8a si sa ajungi la liceul si profilul pe care il (vei) dor(est)i! :d

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, liceu unde sa nu se faca matematica, n-o sa gasesti, caci inca nu s-a inventat. Ai putea sa te orientezi insa catre orice liceu, dar la un profil unde nu se pune f. mare accent pe acest obiect (filologie, stiintele naturii, stiinte sociale, chimie), la liceul sportiv sau la arte plastice (aici cu conditia sa ai talent). Dar sa nu-ti faci prea mari iluzii ca la aceste licee ti se vor pune note din burta la mate. Depinde de exigenta fiecarui profesor, avand in vedere faptul ca la BAC se da mate la toate liceele. Totusi, ma gandesc, ca daca ai asa o medie mare, nu stai tocmai prost la capitolul ...matematica. Totul e sa te gandesti cam ce ai vrea sa faci in viata. Deocamdata, bafta in noul an scolar!

| Lora a răspuns:

Alege ceva bazat mai mult pe romana cum ar fi stiinte ale naturii, vezi ce licee au profilul acesta si alege-ti

| ChRoM a răspuns:

Pai cu media asta poti sa intri la ce liceu vrei laughing...

| Диана a răspuns:

Hey! Si eu sunt in aceeasi situatie. laughing
Nu stiu la ce liceu sa ma duc... Urasc matematica, deci ma gandeam la filologie sau arte plastice. big grin
Dar mai avem timp sa ne gandim. laughing
Succes! Pa, pa! happy

| stryder a răspuns:

Eu sunt in exact aceiasi situatie dar media mea este mai mica cu cateva procente cam pe la 9. 30 dar sprea deosebire de tine eu urasc romana, dorinta mea ar fi sa dau la un liceu de arta dar de acolo poti sa te duci la arhitectura dar este greu si nu ma bag asa ca de la liceul acela nu prea iesi nimic in viata poate ca un hobi oricum eu m-as gandi sa dau la mateinfo