| slim619 a întrebat:

Ar merita sa renunt la facultatea de marketing pentru cea de sociologie?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In raport cu cererea si oferta pietei muncii( de acum si din trecut), nici marketingul, nici sociologia nu sunt cele mai superlative alegeri--- parerea mea!
Cum, intre doua "rele", se alege cel mai mic, alege marketingul.Chiar daca, dupa absolvire, vei incepe cu nivelul cel mai de jos (ca agent de vanzari) experienta si performanta alaturate specializarii nu te vor lasa cu o diploma "in cui".
Legat de sociologie, nu vad alta perspectiva decat invatamantul, ca profesor.
Tu alegi!

| Aly07 a răspuns:

Trebuie sa alegi ceva ce-ti place, parerea mea. Daca iti place ce faci si nu mori de foame la inceput atunci vei putea sa treci la un alt nivel.
Nu multi oameni au privilegiul sa aiba ca job o activitate placuta, in care sa nu simta ca muncesc ci ca se joaca pur si simplu.

| slim619 explică (pentru Aly07):

Ai mare dreptatea, dar pe parcursul liceului nu esti mai deloc pregatit sa faci pasul spre facultate si in legatura cu ce imi place? sunt total confuz stiu doar ca as vrea ceva spre un profil umanist pur si simplu sunt paralel cu matematica big grin

| neutrino a răspuns:

Merita amandoua! Si se merita efortul!

| slim619 explică (pentru neutrino):

Sociologia de ce se merita? te intreb pentru ca parca ma atrage mai mult si vreau sa stiu cateva detalii.

| diaac a răspuns:

Depinde care e criteriul. Daca e vorba de bani, nu cred ca se merita. Daca e vorba de ce iti place sa faci... tu decizi aici ce vrei in viata. Succes!