| Dazzzie a întrebat:

As dori si eu planul de argumentare de la nuvela si schita, chiar daca e putin probabil sa pice la evaluare.

9 răspunsuri:
| razvangabriel96 a răspuns:

De unde sti ca e putin probabil sa pice la evaluare, poate e chiar probabil ca anul trecut a picat basmul, si nu cred ca da la fel.laughing

| Child a răspuns:

Le am eu, dar e mult de scris...Merge sa-ti fac niste poze?

| Violetuta a răspuns:

Planul ala cu in opinia mea...

| larysa_2101 a răspuns:

Nuvela este specie a genului epic,in proza, de dimensiuni medii, personaje numeroase, caracterizate complex, accentul cazand asupra evolutiei personajelor si nu aspupra intamplarilor.
In primul rand textul este nuvela pentru ca are personaje.Personajele sunt :.....Personajul principal este...El este caracterizat direct(de catre narator, alte personaje sau autocaracterizare) sau indirect(reiese din fapte, vocabular, relatiile cu celelalte personaje).
In al doilea rand are actiune(rezumatul).
In al treilea rand naratorul este la persoana I sau a-III-a(dai exemple)
In al patrulea rand modurile de expunere sunt...(si scrii rolul la fiecare mod de expunere)
In concluzie textul este nuvela.

| larysa_2101 a răspuns:

Schita este specie a genului epic in proza de dimensiuni mici, personaje numeroare, actiune simpla, ce se desfasoara intr-un interval scurt de timp si surprinde un moment din viata unuia sau a catorva personaje.
In primul rand textul "..." de... este schita pentru ca are actiune(rezumatul).
In al doilea rand are personaje.Personajele sunt:...
In al treilea rand naratorul este la persoana(I sau a-III-a) -exemple.
In al patrulea rand modurile de expunere sunt...(rolurile la fiecare mod de expunere).
In concluzie textul este schita.

| caroline1912 a răspuns:

Si eu il caut si nu gasesc crying

| Mihhh a răspuns:

Plan de argumentare nuvela:
1. O fraza despre autor.
2. Tema operei
3. Argumente op. ep.
4. Def nuvelei si trasaturi cu ex din text
5. Rezumat pe mom. subiectului
6. Prezentarea personajelor
7. Prez. pers. princ. (2-3 fraze)
8. Concluzia.

iar la schita, de tot cam asa:
O fr despre autor (daca e un autor cunoscut), tema opeeri, ar. op. ep., def. schitei si trasaturi cu ex din text, rezumatul, prezentarea personajelor, prezentarea personajului principal (2-3 fraze), concluzia.
Eu nu am gasit planul de la ar schita, dar toate planurile sunt aproximativ la fel, difera definiitiile si trasaturile, si desigur rezumatul, personajele. Dar in mare asta e. Acum, s-ar putea sa iti cada altceva la evaluare, deci e bine sa le stii pe toate.
Mult succes!winking