| bogdan324 a întrebat:

As vrea sa plec cu tata in Anglia,m-a intrebat daca vreau,si i-am zis ca ma mai gandesc,dar am o intrebare,daca ma duc in alta tara, atunci o sa ma dea cu 1 clasa inapoi la scoala? Adica spre exemplu:daca sunt a Vii-a, cand o sa fiu in Anglia voi fi clasa a vi-a? ca asa am auzit.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te mai ghida dupa vorbe! In principiu, ar trebui sa existe un motiv pentru a te inmatricula intr-o clasa inferioara( de ex. anumite teste, in special de verificare a nivelului de cunoastere a limbii, pe care s-ar putea sa le dai la admiterea in scoala aleasa). Vezi aici cateva informatii generale:http://www.romani-online.co.uk/copii-romani-la-scoala-in-uk

| a1doru a răspuns:

Daca cunosti limba tarii in care mergi[in cazul tau engleza] vei fi inscrisa in clasa in care esti. daca nu stii limba vei face un an de clasa pregatitoare pentru limba.