| BibuYoana a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata straight face

Daca ar trebui sa va mutati in alta tara [ in Italia ] din clasa a 7-a ati vrea? Ati risca?

Familia mea ar vrea si as vrea si eu dar cand ma gandesc ca trebuie sa schimb scoala mi se creeaza o incalceala in minte! Daca eram din clasa a 5-a da, era altceva, dar eu trec in a 8-a aici si am auzit ca acolo s-ar putea sa ma treaca direct in a 9-a.

Am nevoie de mai multe raspunsuri va rog ♥
Daca e mai detaliat dau si funda!

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Raluka98 a răspuns:

Te inteleg oarecum, bineinteles nu am fost pusa in situatia ta si nici nu as vrea. Da, poate va fi greu la inceput, dar cu timpul nu va mai fi, va fi din ce in ce mai usor, daca stii si limba este si mai bine, dar o stii? laughing Pentru ca va fi greu sa inveti o limba straina... Eu as risca pentru ca sunt sigura ca m-am descurca. Acum intrebarea este daca tu esti pregatita sa te muti, daca vrei sa renunti la prieteni, o sa tineti legatura, sunt convinsa, dar nu va fi la fel. Parinti tai stiu ce este bine pentru tine si eu cred ca ar trebui sa ai incredere in ei. Deci... sper ca te-am ajutat! happy

| BibuYoana explică (pentru Raluka98):

Am mai fost de 2 ori in Italia, deci as sti limba. Am fost cand eram mai mica [ in clasa a 2-a si a 4-a], dar am retinut destul de bine limba. Am o prietena care s-a dus anul trecut in Italia si a venit in vacanta aici. Ea spune tot asa, dar acum nu mai vrea sa plece de acolo ca e prea frumos. Mersi mult:*

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În viața fiecăruia vor veni momente pentru schimbare, mai devrem sau mai târziu.
Nu fugi de ele, ci acceptă-le și luptă pentru tine, indiferent de situație.
Să auzim numai de bine și crede în tine, trăiește prezentul pentru tine, nu te uita în spate iar viitorul să îl privești fix în "ochi"!
Pa, pa.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu te trece intr-a 9-a, ci repeti a 7-a,sau ceva de genu,oricum. Da,m-as muta. Si mama mea e in Italia, si m-am gandit de multe ori, dar la mine e prea tarziu. Muta-te, chiar nu ai nimic de pierdut. O sa iti fie greu cu limba, dar o sa te inveti. E mult mai frumoasa Italia decat Romania.

| BibuYoana explică (pentru Djlsghtnquuw):

Am o verisoara care a plecat anul trecut. Aici trebuia sa fie in clasa a 5-a si cand a plecat acolo a bagat-o direct in a 6-a!

| MarianWLF a răspuns:

Pff in locul tau nu mai stateam pe ganduri, du-te acolo iti va fi mai bine, daca te stabilesti si mai tarziu iti gasesti un loc de munca banos iesi implinita, de scoala nu e problema te acomodezi odata si odata, pleaca si uita de tara asta de rahat.

| BibuYoana explică (pentru MarianWLF):

Esti hotarat rau laughing

| MarianWLF a răspuns (pentru BibuYoana):

Desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-as muta, mai ales daca as stii ca o sa-mi asigure un viitor mai stralucit ca aici - pentru ca serios, ce faci cu scoala din Romania? -. Am si eu o prietena acolo, care s-a acomodat foarte usor, altfel sunt oamenii, deci in legatura cu asta nu trebuie sa-ti faci griji. Si limba o s-o inveti foarte repede, mai ales daca spui ca deja ai prins cate ceva, eu zic ca te vei descurca.
Succes!kiss

| Park1Suin a răspuns:

Daca as fi in locul tau eu as zbughio din tara fara a mai sta pe ghinduri.