| bk06 a întrebat:

As vrea sa stiu daca dupa ce ai terminat medicina, poti fi profesor de biologie la liceu? Stie cineva? merci.

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Ca profesor de biologie nu-ti alegi clasele, si la fel de bine trebuie sa predai la clasa a IX-a, cum predai la clasa a XII-a. Modulul pedagic, la care face referire @Generalul, se plateste daca nu l-ai facut in timpul anilor de studiu. Poti urma masterul didactic timp de 2 ani, apoi trebuie sa faci stagiatura. Dar faci medicina 6 ani+2 master ca sa iesi profesor la un liceu din Romania? Mai bine iti dai masterul si doctoratul, apoi incerci sa obtii un post de profesor universitar, daca tot iti place sa predai.

3 răspunsuri:
| Generalul a răspuns:

Poti, dar trebuie dupa medicina sa mai urmezi si un modul pedagogic sau sa optezi pentru un masterat care sa aiba in programa asa ceva.

| stpu a răspuns:

Pentru a ajunge profesor de biologie trebuie sa faci Facultatea de Biologie.

| bk06 explică (pentru stpu):

Ok, si eu daca am terminat medicina? adica asta implica mult mai mult decat facultatea de biologie. Si vrea doar clasele X-XIIa unde, din cate stiu se preda fiziologie, genetica, anatomie.

| stpu a răspuns (pentru bk06):

Ca profesor de biologie nu-ti alegi clasele, si la fel de bine trebuie sa predai la clasa a IX-a, cum predai la clasa a XII-a. Modulul pedagic, la care face referire @Generalul, se plateste daca nu l-ai facut in timpul anilor de studiu. Poti urma masterul didactic timp de 2 ani, apoi trebuie sa faci stagiatura. Dar faci medicina 6 ani+2 master ca sa iesi profesor la un liceu din Romania? Mai bine iti dai masterul si doctoratul, apoi incerci sa obtii un post de profesor universitar, daca tot iti place sa predai.