| BoBByBlack1 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum e pe profilul Mate-Info tocmai am intrat si nu stiu ce ma va astepta puteti sa imi dati detalii m-ar ajuta cei care au fost sau care sunt deja, cate ore se face cat de greu e '(Mate info M1 sunt)' m-as descurca fara meditatii 4 ani? Ai mei stau nu pot sa imi ofere si meditatii din primul an stau intr-o garsoniera multi bani buzunar stiiti voi si nu stiu eu trag sa invat dar nu stiu cat e de greu! Funda

Răspuns Câştigător
| Battlefielder99 a răspuns:

Salut! Si eu am fost la mate-info si am terminat anul asta. Iti spun ca e destul de greu la acest profil daca esti slab la matematica, deoarece e destul de grea(tu o sa faci M1 iar pana cand termini liceul exercitiile de M2 o sa le poti rezolva mintal, majoritatea laughing ). Si informatica e greluta, dar secretul e sa o iei tare de la inceput si sa o intelegi, ca dupa aia se acumuleaza materie pe care o sa o recuperezi foarte greu (eu am ratat „startul„ dintr a 9a si acum nu stiu o boaba de info, dar am un coleg care s a pus s o invete in ultimii 2 ani de liceu si a luat 9 la BAC la info). Acum, foarte important, o sa iti zic la ce o sa dai BAC: Romana, Mate(M1, evident) si la proba a treia poti alege intre Informatica, Fizica, Chimie sau Biologie(de asemenea impartita in doua: vegetala si animala (a 9a si a 10a) si anatomie si genetica(a11a si a 12a)). Numarul de ore pe saptamana este urmatorul: 3 ore de romana, 5 ore de mate, 2 ore de info primii 2 ani si apoi cate 4 ore, 3 de fizica si cate 2 de chimie si biologie. Acum, treaba cu meditatiile depinde de tine. Daca esti increzator in fortele tale poti lua BACul foarte usor si fara meditatii. De exemplu, eu la BAC, la romana am luat 8.8 fara meditatii(trebuie sa mentionez ca in 4 ani de zile am citit doar doua carti, printr a 9a, si toate eseurile pe care ni le a dat profa de facut le am luat de pe net laughing ), la mate am luat 7, 7 desi de pe la jumatea clasei a 11 a mi se parea ca profu scrie pe tabla chineza big grin ), iar la biologie am dat anatomie si genetica, dar am facut 4 luni de pregatire inainte de BAC (profa de la clasa era prea tampita asa ca eu eram acolo doar cu prezenta :/) si am reusit sa scot un 10 curat big grin.
In concluzie, daca ai ambitie si te tii de carte o sa vezi ce usor o sa ti fie la liceu, chiar daca o sa te sperii la inceput. Secretul e sa o iei tare de la inceput, iar in acest mod te vor remarca si profesorii.
Iti urez mult succes in „calatoria„ care te asteapta happy.
Bafta! happy
P.S. sa nu faci ca mine la romana si mate! laughing

| BoBByBlack1 explică (pentru Battlefielder99):

Mersi, mult sincer eu la examene nu am invatat nimic la mate cel putin eram de 4 zau am facut din februarie pana in iulie meditatii o data pe saptamana si am luat la mate 9 si la romana nu am pus niciodata mana pe carte si am luat 6.80 eu in ziua de examen ma jucam la pc si dupa am plecat sa dau examenu laughing m-am bazat pe ce imi intra in cap din clasa temele le copiam cred ca 20 de teme am facut si eu dupa a 5-a pana pe a 8-a (vorbesc serios) si nu am invatat niciodata decat lectiile care trebuia sa le stim pe derost istorie si geogra si am trecut in fiecare an cu media generala 9 fara sa invat mai deloc doar pe ce intelegeam in clasa si ca un prost m-am decis sa dau la mate-info oricum am sa pun mana pe mate eu ma descurc cat de cat dupa meditaiile acelea :\ am sa pun mana sa invat ca nu am de ales am intrat in joc trebuie sa joc nu?

| Battlefielder99 a răspuns (pentru BoBByBlack1):

Absolut, iar dupa parerea mea, profilul de mate-info este cel mai bun deoarece iti ofera posibilitatea sa continui la o mai mare divesitate de facultati, pe cand, daca ai urma, de exemplu, profilul Uman atunci toate facultatile care au in programa matematica si alte materii derivate din aceasta ies din calcul instantaneu pentru ca dupa clasa a 10a nu se mai face mate deloc. Insa, daca termini mate-info, si vrei sa urmezi ceva cu istorie sau geografie tu o sa ai bazele si o sa ti vina mult mai usor. happy Bafta!