| MadalinDns a întrebat:

As vrea sa stiu si eu din ce se da simularile la lb.romana...Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de clasa. In clasa a 12-a cred ca iti poate cadea orice. In clasa a 11-a E posibil sa cada: Moara cu noroc, Ion, Povestea lui Harap-Alb si O scrisoare pierdupa.
Pentru fiecare ar trebui sa stii apartenenta la specie, caracterizarea personajului principal, relatia dintre doua personaje si relatii incipit final. Asta daca avem noroc si nu cade Titu Maiorescu si criticismul junimist care e practic eseu de istorie(m-am referit doar la subiectul 3 pentru ca 1 si 2 sunt destul de random).
Groaznic? Stiu! Succes la invatat!
P.S.: Dat fiind faptul ca in perioada asta se dau simulari la clasa a 8-a, a 11-a si a 12-a, toate diferite, ar fi indicat sa mentionezi si clasa, zic si eu.

2 răspunsuri:
| BilaRomânească a răspuns:

Sunt din viitor.O sa dea doina la subiectul 1.

| adaadinutza a răspuns:

Mie profa de romana mi-a zis sa ma axez mai mult pe genul liric si o caracterizare de personaj iar la a doua compunere sa nu uitam sa dam un titlu