| ELEMENT3110 a întrebat:

As vrea sa urmez Facultatea de Marketing sau Management, dar nu ma pot hotari. Credeti ca ma puteti ajuta? (Trebuie sa ma hotarasc in 4 zile caci va trebui sa-mi depun dosarul).

Fiind prima facultate, nu stiu la ce sa ma astept la examene/sesiuni. Sunt grele/usoare? La ce dificultate sa ma astept? Orice informatie este binevenita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marketingul este un domeniu important pentru orice afacere. Studiile de piață și identificarea concurenței, stabilirea strategiilor legate de mixul de marketing sau deciziile legate de lansarea unui nou produs de nișă sunt toate elemente esențiale pentru începerea și dezvoltarea profitabilă a unei companii. Această specializare vizează, pe de o parte, informații generale despre economie, iar pe de altă parte oferă informații complexe despre marketing. Așadar, vei studia în primul an câteva materii ce țin de macro și micro economie, bazele contabilității și a statisticii sau drept economic. Ulterior, vei învăța cum se concep materialele publicitare, ce e marketingul direct, care sunt particularitățile e-marketingului sau care sunt tehnicile de vânzări. După absolvirea celor 3 ani de facultate te poți angaja în calitate de specialist de marketing, creator de reclame, cercetător, marketer, promoter, manager de proiecte. S-ar putea să-ți dorești să devii liber profesionist, să aplici pentru un program de masterat sau să urmezi o carieră academică în domeniu.

Domeniul managementului este unul esențial în începerea și bunul mers al unei afaceri, instituții de stat sau ONG. Pentru a putea să analizezi și să îmbunătățești toate procesele care au loc în interiorul unei companii, pentru a spori productivitatea angajaților și calitatea produselor finite, este nevoie de un specialist bun în management. Această specializare se axează pe oferirea de informații generale economice, cu accent pe cele despre management. Așadar, vei studia în primul an câteva materii ce țin de macro și micro economie, bazele contabilității și a statisticii sau drept economic. Ulterior, vei învăța ce particularități au fiecare dintre următoarele tipuri de management: management financiar, managementul calității, managementul resurselor umane, managemntul producției şi operațiilor, ș.a. Domeniile în care te poți angaja după absolvirea facultății sunt variate: manager al propriei afaceri, consultant pe probleme de management, manager în diverse instituții locale sau internaționale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Funda?

2 răspunsuri:
| Username272 a răspuns:

Nu este greu, daca iti place acest lucru si cu asta vrei sa te ocupi