| Suntsaracnuambani a întrebat:

Daca Moldova se va uni cu Romania, Transnistria cui i va reveni? Va fi o rep controlată de Romania? Sau va aparține Fed Ruse?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Da,Transnistria ar intra si ea in componenta Romaniei chiar daca rusilor de acolo nu o sa le convina.Probabil o sa fie mici rascoale in primele zile ale Unirii dar situatia o sa fie in favoarea noastra pentru ca armata rusa de acolo nu ar putea face fata armatei romane.

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata Transnistria este o parte a R.Moldova.
Ce o sa fie la unirea cu Romania o sa aflam atunci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici ca nu ne gandim la scenarii din astea unitioniste ca nu are sens. Situatia din Transnistria e una din cauzele pentru care unirea nu ar trebuie sa aiba loc.