| GabiGabrielle a întrebat:

Acum trec pe clasa a9a si joi trebuie sa dau un test la engleza pentru a putea intra la clasa de engleza intensiv si as vrea sa aflu mai multe despre test. Adica este greu?
Rezultatele cand se afiseaza?
Este cu note sau cu varianta admis sau respins?

Răspuns Câştigător
| X a răspuns:

E cu nota si varianta admis/respins minim era 6 mi se pare...si crede-ma testele sunt usoare....sa pui timpu potrivit in paranteze, sa alegi varianta corecta, sa faci propozitii, sa traduci.
uite aici 2 modele:
http://cnunirea.ro/2011/05/20/modele-de-subiecte-testare-bilingv-engleza/

daca vrei sa dai la belingv engleza inseamna ca stii ceva engleza deci crede-ma va fi usor usor...l-am dat si eu examenu si fara sa invat am luat 8.20... Daca iei peste 6, 6-50 esti declarat admins si dupa departajarea se face in functie de medie!

3 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

O sa-ti puna cateva intrebari.cum te numesti,unde locuiesti, cati ani ai, ce hobbyuri ai, daca ai animale de companie.
E usor, stai linistit/a.

| megamix112 a răspuns:

E pe baza de nota.Primii 30 parca cu notele cele mai mari intra.Eu l-am dat in aceeasi zi cu testul de admitere la profil muzical si am intrat la ambele dar am ales muzica.Nu e chiar asa greu.E o proba orala si o proba scrisa.

Proba scrisa a fost prima si a fost mai grea.Ai exercitii cu timpuri verbale etc.Ca la orice test.

Proba orala a fost usoara.Dar trebuie sa ai o pronuntie buna, asta fiind punctul meu forte.Iti da un text care il citesti 5 minute si ai niste intrebari jos la care raspunzi pe partea cealalta de foaie. Dupa aceea te duci la banca din fata si iti pune niste intrebari la care raspunzi legate de text. Floare la ureche.

Rezultatele se afiseaza la scurt timp de la test.In decurs de 3 zile mi se pare.

Bafta! Eu zic sa mai optezi si la alte profile in caz ca nu intri la engleza intensiv.Eu am ales engleza intensiv in caz ca nu intram la teorie.Succes inca o data si nu fii speriata. Nu incerca sa copii.

| GabiGabrielle explică (pentru megamix112):

Faza este ca eu am intrat la profil economic si sunt doua clase, unde de engleza intensiv si celalta de germana intensiv...si trebuie sa alegem la ce vrem...si majoritatea vrea la engleza.Si de aceea dam testul ala.Si vroiam sa stiu daca este la fel cum au dat cei de la bilingv.Mi s-a spus ca voi da doar test nu si proba orala.