| erikutzu a întrebat:

Buna am 11 ani sunt in clasa 5 din biled.Maine deu test la istorie si am de invatat 3 pg.Cum le pot retine repede sa si ma pot juca si sa le memorez ca pe"TATA-L NOSTRU"

Răspuns Câştigător
| SayYesForIceCream a răspuns:

I-a o foaie si din tot fa un mic rezumat cu ce este mai important happy.Asa fac si eu si retin tot ce e important big grin. Fundita?

3 răspunsuri:
| ankybc a răspuns:

Mai e sunt in a 8 a si am si eu de invatat o gramada. Poate ti se pare o prostie...dar eu retin ori gasind rima dintre cuvinte si fac poezii ori ma gandesc la anumite lucruri care imi aduc aminte de unele cuvinte. In a 8a inveti Romania la istorie iar mie nu-mi intra in cap un cuvant ASOLAMENTUL l-am scris pe coperta caietului si nu o sa-l mai uit creca nici daca as vrea. Ce este cel mai important INVATA LOGIC, NU CA PAPAGALUL!

| CioCĂlătiCăăă a răspuns:

...interesant e ca si eu sunt in clasa.5! Iti spun secretu meu cu care am 10 PE LINIE!winking...citeste-le o data in gand, apoi iar cu voce tare, iar apoi ia-le pe paragrefe, invata unul pe de rost il spui fara sa te uiti si tot asa, iar la sfarsit o mai citesti o data in gand, sper sa te fi ajutat! Funda?

| NikoZx a răspuns:

Eu sunt clasa a 6-a si de obicei am in jur de 10 pagini de invatat... cea mai buna solutie e sa mai lasi din joaca si sa-ti inveti, daca nu vrei nota mica, bineinteles laughing.